Консультації

Повернутися до переліку консультацій

Вимоги до початку експлуатації артезіанської свердловини об’ємом 700 куб. м в міс?

Чи достатньо для початку експлуатації артезіанської свердловини об’ємом 700 куб. м на місяць для виробничих та господарсько-побутових потреб (не питних) таких документів, як договір оренди на земельну ділянку, паспорт на артезіанську свердловину, дозвіл на спецводокористування?

Відповідь: Ч. 1 ст.149, та ст.151 Господарського кодексу України передбачено, що суб’єкти господарювання використовують у господарській діяльності природні ресурси в порядку спеціального або загального природокористування відповідно до цього Кодексу та інших законів. Суб’єктам господарювання для здійснення господарської діяльності надаються в користування на підставі спеціальних дозволів (рішень) уповноважених державою органів земля та інші природні ресурси (в тому числі за плату або на інших умовах).

Відповідно до положень ст. 46, 48 Водного кодексу України водокористування може бути двох видів — загальне або спеціальне. Спеціальне водокористування — це забір води з водних об’єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об’єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється фізичними та юридичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.

Спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу (п. 9 ч.1 ст. 44, 49 Водного кодексу України).

Зверніть увагу! Для зручності та правдивості обліку води ліміт використання води в дозволах на спецводокористування визначається в куб. м/добу та тис. куб. м/рік.

Тому об’єм 700 куб. м на місяць не зовсім коректний; якщо здійснити перерахунок, отримаємо 700:30=23,33 куб. м/добу.

Статтями 16, 19, 21 Кодексу України «Про надра» передбачено, що користування надрами, у тому числі видобування підземних прісних вод, здійснюється на підставі спеціального дозволу на користування надрами.

Важливо! Прісні підземні води — це природний ресурс із подвійним правовим режимом, а тому, використовуючи підземні води, слід керуватися і водним законодавством, і законодавством про надра.

Отже, чинним законодавством передбачено обов’язок отримання господарюючими суб’єктами як дозволу на спеціальне водокористування, так і спеціального дозволу на користування ділянкою надр. При цьому, спеціальний дозвіл на користування надрами дає право на видобування підземних вод, а дозвіл на спеціальне водокористування — право на їх використання.

Разом із тим, ст. 23 Кодексу України «Про надра» визначено випадки, за яких господарюючі суб’єкти мають право видобувати підземні води без спеціального дозволу, а саме: землевласники і землекористувачі в межах наданих їм земельних ділянок мають право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати корисні копалини місцевого значення і торф загальною глибиною розробки до двох метрів, а також підземні води (крім мінеральних) для всіх потреб, крім виробництва фасованої питної води, за умови, що обсяг видобування підземних вод із кожного з водозаборів не перевищує 300 кубічних метрів на добу.

Таким чином, видобувати підземні води (крім мінеральних) без спеціальних дозволів в обсязі, що не перевищує 300 кубічних метрів на добу, мають право суб’єкти господарювання, які є землевласниками або землекористувачами, для всіх потреб, крім виробництва фасованої питної води. За таких умов документів, які ви маєте, достатньо для добування прісної підземної води.

Матеріал є частиною публікації «ТОП-10». Повна версія — у журналі «ECOBUSINESS. Екологія підприємства» №5, 2020.

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини з екології на нашій сторінці в Facebook

Розсилка новин

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсиланням спаму.
X
Завантаженя матеріалів цього розділу доступне тільки для зареєстрованих користувачів порталу.
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?
X
Читати матеріали цього розділу в повному обсязі можуть лише зареєстровані користувачі порталу
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»

ecolog-ua.com

Дякую,
не показуйте мені це!