На сьогодні спостерігається поява великої кількості скарг на неприємний запах від тваринницьких підприємств. Насамперед це пов’язано з тим, що більшість забруднюючих речовин (аміак, сірководень, фенол, кислота капронова, альдегід пропіоновий, диметилсульфід, метилмеркаптан), які виділяються безпосередньо від тварин (в т.ч. птахів), надходячи в атмосферу мають неприємний різкий запах, утворення якого зазвичай, обумовлене ферментативними мікробіологічними процесами. Найчастіше основним джерелом неприємних запахів в атмосферному повітрі є рідкий гній, у складі якого міститься не менше 20 % білкововмісних речовин і приблизно 80 % води. Скарги на неприємний запах надходять у теплий період року під час несприятливих метеорологічних умов або коли власники підприємств, порушуючи норми поводження з гноєм, вносять відносно свіжий гній у ґрунт.
Таким чином, проведення натурних досліджень щодо вмісту специфічних забруднюючих речовин в атмосферному повітрі в зоні впливу тваринницьких та птахівничих підприємств, необхідно організовувати в теплий період року з обов’язковим контролем на межі найближчої житлової і прирівняної до неї громадської забудови та нормативної СЗЗ.
Як визначити розмір СЗЗ для свинокомплексу з максимальною кількістю поголів’я 9000 свиней на рік?
Нормативна СЗЗ проммайданчика свинокомплексу формується за рахунок СЗЗ основних та допоміжних виробничих ділянок підприємства, які відповідно до санітарної класифікації підприємств, виробництв, споруд ДСП №173-96 відносяться до:
Рисунок 1. Карта-схема розташування свинокомплексу потужністю 9000 свиней на рік
З огляду на те що нормативні розміри СЗЗ допоміжних виробництв підприємства територіально входять в межі та перекриваються СЗЗ основного виробництва, для даного підприємства розміри СЗЗ будуть встановлюватися наступної конфігурації:
Розробка природоохоронних заходів щодо запобігання поширенню запахового забруднення та оцінки його впливу на здоров’я населення досить успішно використовуються в різних країнах та мають декілька напрямків:
Питання проблеми охорони атмосферного повітря від тваринницьких підприємств має важливе значення як для населених пунктів, що вже знаходяться поблизу функціонуючих комплексів, так і для населених пунктів, що мають розташовані поблизу земельні ділянки або об’єкти інфраструктури, потенційно придатні для будівництва нових.
Тому, надзвичайно важливим під час прийняття містобудівних рішень у разі організації та/або функціонування, вищевказаних об’єктів є: вибір земельних ділянок для розміщення підприємств з дотриманням норм відстаней до житлової та громадської забудови; розташування підприємств з підвітряного боку відносно сельбищної території; проведення натурних досліджень щодо вмісту специфічних забруднюючих речовин у ПША в зоні впливу підприємств у теплий період року; впровадження природоохоронних заходів запобігання поширенню запахового забруднення та оцінки його впливу на здоров’я населення.
Матеріал є частиною статті «Як визначити розмір санітарно-захисної зони для тваринницьких підприємств?» з журналу «ECOBUSINESS. Екологія підприємства» №3, 2021
В повній версії автор розповідає: Якою має бути санітарно-захисна зона? Як визначити її нормативні межі? Як формується нормативна СЗЗ тваринницьких підприємств.
Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»