Статті

Повернутися до переліку cтатей
ЕКОтрансформація

Чиста вода — must have для фармацевтичної промисловості?

Вода входить до складу ключових елементів забезпечення якості фармацевтичної продукції. Вона може бути задіяна в якості допоміжної речовини або використовуватися для підготовки препаратів до застосування, в процесі синтезу, в ході виробництва готової продукції або в якості засобу для чищення для промивання судин (резервуарів), обладнання, матеріалів первинної упаковки і т.д. Виробництво різноманітних лікарських форм є великим споживачем водопровідної води питної якості, яка повинна бути безпечною в епідемічному відношенні та нешкідливою за хімічним складом. Залежно від цілей застосування в фармації потрібна вода різних рівнів якості. Також окремо встановлені чіткі вимоги до використаної підприємством води, яка скидається у міську каналізацію.

Контроль якості води, зокрема її мікробіологічної чистоти, є важливим питанням, тому фармацевтична промисловість виділяє значні кошти на розробку і технічне обслуговування систем очищення води.

Начальник санітарно-промислової лабораторії відділу праці й охорони навколишнього середовища Алла Єсипенко розповіла як «Фармак» вирішує ці завдання.

Вода для ліків і для побуту

Для технологічних процесів виробництва Компанія не закуповує воду (на відміну від інших допоміжних речовин) у зовнішніх постачальників, а очищає отриману від АК «ПрАТ «Київводоканал» безпосередньо на виробництві. З огляду на те, що вода природного походження містить цілий ряд забруднюючих речовин, для їх видалення розроблені численні технологіі очистки. Відповідно встановлених норм до якості води для виготовлення препаратів, перед використанням вона має пройти повну очистку від солей та інших речовин.

Процес очищення води на підприємстві здійснюється цехом чистих середовищ у декілька етапів. Варто зазначити, що вимоги до якості води на фармвиробництві та у побуті відрізняються. Очищення води для повсякденного вживання здійснюється інакше. Вода, яку ми п’ємо, повинна бути очищена від шкідливих домішок, але, водночас, має містити певну кількість солей та необхідних мікроелементів, інакше вона може завдати шкоди здоров’ю. У фармацевтичних цілях воду необхідної якості отримують шляхом очищення питної води з використанням таких процесів, як дистиляція, деионизация і зворотний осмос.

Якість під контролем

Для виробництва ліків в якості основних компонентів (субстанцій) використовуються такі сполуки як активні фармацевтичні інгредієнти (АФІ). Крім того, потрібна ще велика кількість допоміжних, менш активних, і менш шкідливих хімічних речовин. Зрозуміло, що в процесі використання незначна кількість може потрапляти у повітря та стічні води. Тому бути повністю безвідходним підприємством неможливо. А ось дотримуватися встановлених нормативів - цілком досяжно.

За якістю стічних вод, що скидаються у міськканалізацію, стежить санітарно-промислова лабораторія відділу охорони праці та навколишнього середовища. Окрім стічних вод працівники лабораторії також контролюють:
- повітря робочої зони;
- показники мікроклімату, шуму та освітленості;
- вміст забруднюючих речовин у викидах від стаціонарних джерел;
- атмосферне повітря на межі санітарно-захисної зони підприємства.

 

 

Дотримання правил

Концентрації забруднюючих речовин, які містяться в стічних водах, не повинні перевищувати допустимі значення, встановлені Правилами приймання стічних вод абонентів у систему каналізації міста Києва, згідно з Наказом № 316 Про затвердження Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення від 1 грудня 2017 року.

Перед потраплянням у загальну каналізацію вода проходить очищення на дільниці нейтралізації та очищення стічних вод теплоенергетичного цеху «Фармак». Якість стічних вод контролюється також представниками Київводоканалу, які регулярно відвідують підприємство.

Основні показники

Скидання стічних вод у міську каналізацію здійснюється з дотриманням ряду обов'язкових вимог, що забезпечують і захист навколишнього нормальне функціонування середовища. Передусім, стічні води мають бути нейтральними — не кислими і не лужними. Раніше цього досягти було важко, оскільки в процесі виробництва АФІ (активного фармацевтичного інгредієнту) на основному підприємстві у стік потрапляли води з підвищеним рівнем кислотності. Після перенесення ряду виробництв із виготовлення АФІ до м. Шостки показники pH у воді значно покращились, як і показники хімічного споживання кисню (ХСК), тобто вмісту органічних речовин, що можуть вступати в реакцію з киснем повітря.

Втім, для досягнення необхідного рівня, стічні води перед скиданням у міську каналізацію все одно проходять декілька етапів очищення.

Система вдосконалюватиметься

Специфіка фармацевтичної галузі виробництва полягає в тому, що у створенні готових лікарських форм задіяно багато різних хімічних речовин, і більшість з них використовуються у невеликих кількостях. Через низьку концентрацію цих речовин у стічній воді, очищати її від якогось конкретного забруднювача дуже важко.

Проте труднощі завжди спонукають до вдосконалення. Вже цього року «Фармак» починає реконструкцію очисних споруд підприємства, в рамках якої буде збудовано новий усереднювач хімстоків. Інновацією у процесі відстоювання стічних вод та задля його прискорення застосовуватимуться спеціальні допоміжні речовини — флокулянти. Впровадження нових компонентів дозволить поліпшити процедуру очищення та суттєво знизити концентрації забруднюючих речовин у стоках.

Нині промислові підприємства не є основними забруднювачами стічних вод в Україні. Найбільшу небезпеку представляють побутові відходи, зокрема — миючі засоби, що спричиняють у стоках високі концентрації азоту амонійного, поверхнево-активних речовин та фосфатів. Саме такі домішки і спричиняють «цвітіння» поверхневих водойм.

Більше за темою — у №9 журналу «ECOBUSINESS. Екологія підприємства»

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини з екології на нашій сторінці в Facebook та каналі в Telegram

 

Розсилка новин

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»

ecolog-ua.com

Дякую,
не показуйте мені це!