Консультації

Повернутися до переліку консультацій

Через катастрофічне обміління річок аграріям України збираються скоротити водні ліміти. Як вплине таке рішення на аграріїв України, зокрема — Півдня, та на ягідників усіх регіонів?

Рішення щодо скорочення лімітів водоспоживання на аграріїв усіх регіонів вплине не однаково; на окремі господарства, що спеціалізуються на вологолюбних ягідних культурах — негативно.

Синоптики прогнозують зростання середньорічної температури ще на 1 градус Цельсія у короткостроковій перспективі. Для України, з її рівнем розораності ґрунтів, це — дуже багато. Кліматичні межі природних зон, за різними оцінками, змістяться на північ від 150 до 200 км. У лісостепу буде степовий клімат; за песимістичним прогнозом, вже через 20 років степовий клімат буде й у Києві.

Вже сьогодні необхідно розпочати розгляд сценаріїв підготовки до роботи в умовах зміни клімату, адаптації бізнесу до нових умов. Зокрема, рекомендуємо розглянути можливість застосування на підприємстві таких заходів:

  1. Широке використання у технологічному процесі крапельного зрошування, мульчування травою, покривних культур і тих видів обробітку ґрунту, які зберігають вологу в ґрунті (безвідвальна оранка, технологія обробітку ґрунту смугами Strip-Till, система нульового обробітку ґрунту No-Till та ін.).
  2. Використовувати спеціальні препарати, які здатні довше утримувати вологу в ґрунті та зменшити потребу у воді для поливу на 30-40 %.
  3. Обирати для посадки більш теплолюбні культури та більш посухостійкі сорти, адаптувати посів та збирання врожаю до зміни сезонів в Україні. Наприклад: лохина (Vaccinium corymbosum, чорниця) — приболотна культура. Вона випаровує багато вологи в процесі росту (близько 1 тис. куб. м води потрібно для 1 га культури).
  4. Для культур, що потребують значної кількості вологи, розширювати обсяги вирощування у закритому ґрунті та у великих ємностях, що дозволить отримувати вищу ціну у позасезонному продажу.
  5. Під час весняного підживлення використовувати лише рідкі добрива, щоб не посилювати дефіцит вологи у ґрунті.
  6. Вчасно боротися зі шкідниками, які будуть цього року інтенсивно розмножуватися через теплу зиму, шукати нові сорти, стійкі до хвороб і шкідників.
  7. Позитивний ефект матиме створення полезахисної смуги, яка може суттєво поліпшити мікроклімат у місці вирощування ягід в умовах Лісостепу та Степу на відстань до 3-5 висот лісосмуги (60-100 метрів), зупинити розвіювання, збільшити вміст вологи у приземному шарі повітря та поверхневому шарі ґрунту, пом’якшити добові та сезонні коливання температури, частково запобігти пошкодженню плантацій від пізніх заморозків та суховіїв.

Матеріал є частиною публікації «ТОП-10». Повна версія — у журналі «ECOBUSINESS. Екологія підприємства» №6, 2020.

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини з екології на нашій сторінці в Facebook

Розсилка новин

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсиланням спаму.
X
Завантаженя матеріалів цього розділу доступне тільки для зареєстрованих користувачів порталу.
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?
X
Читати матеріали цього розділу в повному обсязі можуть лише зареєстровані користувачі порталу
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»

ecolog-ua.com

Дякую,
не показуйте мені це!