Чи необхідно укладати договір з відповідним підприємством на вивезення з наступною утилізацією та розміщенням утворених суб’єктом господарювання відходів IV класу небезпеки твердих побутових відходів, чи можна передавати їх напряму на полігон ТПВ або місцеве звалище ?
Відповідь: Ст. 8 розд. II Закону № 187 відходи визначені як об’єкт права власності. Право власності на відходи може переходити від однієї особи до іншої в порядку, передбаченому законом. Усі суб’єкти господарської діяльності незалежно від форм власності зобов’язані:
Статтею 17 Закону № 187 визначено, що суб’єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами укладають договори з юридичною особою відповідно до процедури, яка в установленому порядку визначена виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на території, на якій знаходиться об’єкт утворення відходів.
У ч. 1 ст. 334 ГК України формулюється загальне правило, згідно з яким право власності у набувача за договором виникає з моменту передачі майна. Але в будь-якому випадку до укладення договору право власності виникнути не може, оскільки передача майна до укладення договору є безпідставною і не може тягнути виникнення права власності.
Увага! Кодексом України про адміністративні правопорушення (ст. 82) передбачено покарання за порушення вимог щодо поводження з відходами під час їх збирання, перевезення, зберігання, оброблення, утилізації, знешкодження, видалення або захоронення.
З 1 травня 2019 року в повному обсязі введено в дію Закон України «Про житлово-комунальні послуги» від 9 листопада 2017 року № 2189-VIII (далі — Закон № 2189) яким, зокрема, визначено, що:
Згідно зі ст. 35-1 Закону № 187 власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі, джерел утворення побутових відходів укладають договори з виконавцем послуг з вивезення побутових відходів, здійснюють оплату послуг з поводження з побутовими відходами та забезпечують роздільне збирання побутових відходів. Виконавця послуг з вивезення побутових відходів визначає орган місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Довідково: Наразі законодавством України не передбачено повноважень органів державної влади щодо затвердження типового договору між органом місцевого самоврядування та виконавцем послуг з вивезення побутових відходів. Тому, відповідно до абз. 2 ч. 4 ст. 179 Господарського Кодексу України, при укладанні договору із переможцем конкурсу з вивезення побутових відходів зміст договору може визначатися на основі вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству. |
Виконавець послуг з вивезення побутових відходів укладає договори про надання послуг з поводження з побутовими відходами із споживачами.
Механізм надання суб’єктами господарювання незалежно від форми їх власності послуг з поводження з побутовими відходами у містах, селищах і селах визначено Правилами надання послуг з поводження з побутовими відходами (далі — Правила), затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 10 грудня 2008 року № 1070 зі змінами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» від 27 березня 2019 року № 318.
Договір про надання послуг укладається відповідно до типового договору, наведеного у додатку 1 Правил.
Відповідно до п. 2 част. 3 ст. 4 Закону № 2189 та ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить встановлення цін/тарифів на комунальні послуги. З 1 травня 2019 року комунальними послугами у розумінні ст. 5 Закону № 2189 є, зокрема, послуги з поводження з побутовими відходами.
Таким чином, органи місцевого самоврядування встановлюють тарифи на вищевказані комунальні послуги. Тож до моменту укладення нових договорів про надання комунальних послуг, нарахування плати за комунальні послуги підприємствами у сфері поводження з побутовими відходами здійснюватиметься відповідно до договорів, укладених до 1 травня 2019 року.
Цей матеріал є частиною журналу!
Від редакції: До нас часто звертаються екологи підприємств із запитаннями щодо поводження з промисловими відходами. «Найгарячіші» теми серед них:
Відповіді експерта на 10 найбільш актуальних запитань пропонуємо до вашої уваги у статті в №7, 2020 журналу «ECOBUSINESS. Екологія підприємства»
Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»