Консультації

Повернутися до переліку консультацій

Що потрібно, щоб самостійно на підприємстві провести навчання і перевірку знань щодо експлуатації ГОУ?

Чи можуть спеціалісти підприємства (головний інженер, еколог) самостійно без залучення спеціалізованих організацій провести на підприємстві технічне навчання і перевірку знань інженерно-технічного та обслуговуючого персоналу, залученого до експлуатації ГОУ, що передбачено вимогами Правил технічної експлуатації установок очистки газу? Що для цього потрібно?

Відповідь: Відповідно до вимог п. 2.2.4 р. 2 «Правил технічної експлуатації установок очистки газу» (далі — «Правила ТЕ ГОУ»), затверджених Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 06 лютого 2009 року № 52 суб’єкт господарювання зобов’язаний:
1)    п. 2.2.4. Проводити не менше одного разу на три роки технічне навчання і перевірку знань інженерно-технічного персоналу та не менше одного разу на рік обслуговуючого персоналу, залученого до експлуатації ГОУ. 

Проте сама процедура та алгоритм проведення даного технічного навчання та перевірки знань не регламентована ні «Правилами ТЕ ГОУ», ні природоохоронним законодавством. 

У зв’язку з цим більшість підприємств для виконання даної вимоги п. 2.2.4 керується алгоритмом дій, наведеному у «Типовому положенні про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці», що затверджений Наказом

Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 26.01.2005 року № 15 (далі — Типове положення).

Відповідно до вимог даного Типового положення суб’єкт господарювання має: 

Щодо технічного навчання: 

  • направити на навчання інженерно-технічний та обслуговуючий персонал, залучений до експлуатації даного обладнання, до навчального центру або галузевого навчального закладу (п. 5.3 Типового положення).

Щодо перевірки знань: 

  • створити комісію з перевірки знань з метою проведення перевірки знань обслуговуючого персоналу періодичністю не менше одного разу на рік (п. 3.9 Типового положення):

3.9. Перевірка знань працівників з питань охорони праці на підприємстві здійснюється комісією з перевірки знань з питань охорони праці (далі — комісія) підприємства, склад якої затверджується наказом (розпорядженням) роботодавця. Головою комісії призначається керівник підприємства або його заступник, до службових обов’язків яких входить організація роботи з охорони праці, а в разі потреби створення комісій в окремих структурних підрозділах їх очолюють керівник відповідного підрозділу чи його заступник.

До складу комісії підприємства входять спеціалісти служби охорони праці, представники юридичної, виробничих, технічних служб, представник профспілки або уповноважена найманими працівниками особа з питань охорони праці. До складу комісії підприємства можуть залучатися страхові експерти з охорони праці відповідного робочого органу виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України (далі — Фонд) та викладачі охорони праці, які проводили навчання.

Комісія вважається правочинною, якщо до її складу входять не менше трьох осіб.

Тобто, комісію необхідно сформувати з того інженерно-технічного персоналу, що був направлений та пройшов навчання у навчальному центрі або галузевому навчальному центрі по «Правилам ТЕ ГОУ». 

Надалі, комісія не рідше, ніж один раз на рік, проводить перевірку знань обслуговуючого персоналу, залученого до експлуатації ГОУ. Результати перевірки знань оформлюються протоколом засідання комісії з перевірки знань з правил технічної експлуатації установок очистки газу, зразок якого наведено у додатку 2 (п. 2.2.4 «Правил ТЕ ГОУ»).

Перевірка знань інженерно-технічного персоналу, залученого до експлуатації ГОУ, проводиться не рідше одного разу на три роки у навчальному центрі або галузевому навчальному центрі (ч. 4 п. 5.3 Типових правил) (з оформленням протоколу результатів перевірки знань, відповідно до зразка: дод. 2 «Правил ТЕ ГОУ»): 
— ч. 4 п. 5.3. Перевірка знань з питань охорони праці посадових осіб, які пройшли навчання в навчальних центрах, проводиться комісією відповідного територіального органу Держпраці за участю представників інших органів державного управління охороною праці або комісією, створеною місцевим органом виконавчої влади за участю відповідних профспілок. Проте, у зв’язку з неврегульованістю цього питання та відсутністю у природоохоронному законодавстві таких комісій територіального органу контролю або місцевого органу виконавчої влади: перевірка знань інженерно-технічного персоналу має проводитися у навчальних комбінатах, навчальних центрах, галузевих навчальних центрах, тощо. 
Отже, перевірку знань обслуговуючого персоналу один раз на рік можна проводити силами навчених фахівців власного підприємства; проте, перевірку знань інженерно-технічного персоналу, мають проводити лише спеціалізовані навчальні центри.

Отже, короткий алгоритм дій щодо виконання вимоги п. 2.2.4 «Правил ТЕ ГОУ» такий:

  1.  Технічне навчання інженерно-технічного персоналу та обслуговуючого персоналу, залученого до експлуатації ГОУ, у навчальному центрі або галузевому навчальному центрі.
  2.  Створення комісії з перевірки знань (формується зі співробітників інженерно-технічного персоналу, що пройшли навчання у навчальному центрі по «Правилам ТЕ ГОУ», у складі не менше трьох осіб.
  3.  Проведення (даною створеною комісією) перевірки знань обслуговуючого персоналу, залученого до експлуатації ГОУ, з періодичністю не менше одного разу на рік (з оформленням результатів перевірки знань протоколом, відповідно до зразка: додаток 2 «Правил ТЕ ГОУ»).
  4.  Перевірка знань інженерно-технічного персоналу, залученого до експлуатації ГОУ, у навчальному центрі періодичністю не менше одного разу на три роки (за наявності протоколу результатів перевірки знань, відповідно до зразка: додаток 2 «Правил ТЕ ГОУ»).

Відповідь надано експертами сервісу ШВИДКА ДОПОМОГА ЕКОЛОГУ і опубліковано в статті ТОП-10 в журналі «ECOBUSINESS. Екологія підприємства» №10, 2020

Долучайтеся до Інтенсив-курсу підвищення кваліфікації «Правила та вимоги щодо практичної експлуатації установок очистки газу (ГОУ)»

Старт навчання: 12 лютого 2021.

Детальніше про курс

Читати в ЖИВИЙ ЖУРНАЛ
Зміст випуску
Придбати в інтернет-магазині
Передплатити на 2021 рік

Станьте учасником Інтенсив-курсу підвищення кваліфікації «Правила та вимоги щодо практичної експлуатації установок очистки газу (ГОУ)», 12 лютого 2021 


 

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини з екології на нашій сторінці в Facebook та каналі в Telegram

Розсилка новин

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсиланням спаму.
X
Завантаженя матеріалів цього розділу доступне тільки для зареєстрованих користувачів порталу.
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?
X
Читати матеріали цього розділу в повному обсязі можуть лише зареєстровані користувачі порталу
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»

ecolog-ua.com

Дякую,
не показуйте мені це!