Консультації

Повернутися до переліку консультацій

Що таке коефіцієнт переведення БСК5 в БСКпов, який дорівнює 1,33. Чи є у нас є такий коефіцієнт переведення?

 Що таке коефіцієнт переведення БСК5 в БСКпов, який дорівнює 1,33. Чи є у нас є такий коефіцієнт переведення? 


Відповідь. Передусім потрібно зазначити, що питання стану поверхневих та зворотних (стічних) вод, перелік забруднюючих речовин в них та методики визначення БСК5 врегульовано наступними основними нормативно-правовими актами:

  1. наказ Мінприроди «Про затвердження Переліку забруднюючих речовин для визначення хімічного стану масивів поверхневих і підземних вод та екологічного потенціалу штучного або істотно зміненого масиву поверхневих вод» від 6 лютого 2017 року № 45;
  2. наказ Мінагрополітики «Про затвердження Нормативів екологічної безпеки водних об’єктів, що використовуються для потреб рибного господарства, щодо гранично допустимих концентрацій органічних та мінеральних речовин у морських та прісних водах (біохімічного споживання кисню (БСК-5), хімічного споживання кисню (ХСК), завислих речовин та амонійного азоту)» від 30 липня 2012 року № 471;
  3. постанова КМУ «Про затвердження Правил охорони поверхневих вод від забруднення зворотними водами» від 25 березня 1999 року № 465; 
  4. наказ Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України «Про затвердження Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення» від 1 грудня 2017 року № 316;
  5. MBB № 081/12-0310-06 Поверхневі, підземні та зворотні води. Методика визначення біохімічного споживання кисню після n днів (БСК) за допомогою оксиметра. 

Із аналізу вказаних нормативно-правових актів вбачається, що регулюванню, нормуванню та вимірюванню підлягає біохімічне споживання кисню (БСК5).


Довідково: Біохімічне споживання кисню (БСК5) — це кількість кисню в міліграмах, потрібна для окиснення органічних речовин, що містяться в 1 л води, аеробними бактеріями до СО2 і Н2О впродовж 5 діб без доступу повітря і світла.


БСК5 — важливий екологічний показник стану природних водойм. За високого вмісту органічних речовин у воді швидко розмножуються аеробні бактерії, для життєдіяльності яких необхідний кисень. Це може зумовити зниження вмісту розчиненого кисню, створити гіпоксичні умови і загибель окремих видів гідробіонтів.
На практиці БСК5 визначають протягом  5 діб інкубації, БСК20 — за 20 днів. Чим більше у воді органіки, тим вища окисленість і більше БСК.
БСК20 часто трактують як БСКповне, ознакою якого є початок процесів нітрифікації в пробі води. 

БСК5 — важливий екологічний показник стану природних водойм

В Методичних вказівках до лабораторних робіт (професійне спрямування «Водопостачання і водовідведення» розроблених Національним університетом водного господарства та природокористування, м. Рівне, 2014 р., наводиться таке співвідношення: БСК = 70 % БСКповн.
У практичній діяльності слід користуватися БСК5, яке нормується.

Публікація є частиною журналу «ECOBUSINESS. Екологія підприємства» №11, 2020

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини з екології на нашій сторінці в Facebook

Розсилка новин

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсиланням спаму.
X
Завантаженя матеріалів цього розділу доступне тільки для зареєстрованих користувачів порталу.
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?
X
Читати матеріали цього розділу в повному обсязі можуть лише зареєстровані користувачі порталу
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»

ecolog-ua.com

Дякую,
не показуйте мені це!