Архів номерів

Презентаційний
випуск

Передплатіть у фахівця:
0 800 215 522
(безкоштовно в межах України)
або +38 066 690 87 10
(WhatsApp, Viber, Telegram),
sales@techmedia.com.ua

Передплатний індекс: 60750

NEW! Спецвипуск «Все для еколога.
Частина ІІ»

NEWS

Моніторинг законодавства

Рішення «Про необхідність усунення Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України порушень принципів державної регуляторної політики згідно з вимогами Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» №25 від 21 жовтня 2020 року

Постанова «Про затвердження Методики визначення початкової ціни продажу на аукціоні спеціального дозволу на право користування надрами» № 1374 від 6 жовтня 2020 року

Наказ «Про затвердження Розміру плати за проведення громадського обговорення в процесі здійснення оцінки впливу на довкілля» № 117 від 03 вересня 2020. Набрав чинності з 27 жовтня 2020 року

«Швидка допомога» екологу

Вібраційний контроль на межі СЗЗ

Враховуючи звернення суб’єктів господарювання щодо умов післяпроєктного моніторингу, зазначених у висновках з оцінки впливу на довкілля, в частині зобов’язання здійснювати вібраційний контроль на межі СЗЗ та найближчої житлової забудови, ПАЕУ було скеровано запит до Міндовкілля щодо зазначення:

 • нормативного акта, який регламентує порядок здійснення вібраційного контролю на межі СЗЗ та найближчої житлової забудови;
 • параметрів, нормування, методів вимірювання та оцінки вібрації на межі СЗЗ та найближчої житлової забудови.

ЕКОЗАКОНОДАВСТВО

Сталий розвиток: гарна казка чи досяжна реальність?

Останнім часом багато українців можуть помітити, що вони дедалі частіше почали натрапляти на таке словосполучення, як «сталий розвиток». Це закономірний результат глобалізації та цифровізації світу, і Україна, з певними застереженнями, не залишається осторонь цих процесів. Що ж у себе включає ця концепція, і як реалізуються цілі сталого розвитку в країнах світу — про це у статті.

АКАДЕМІЯ ЕКОЛОГА

Усе, що потрібно знати природокористувачу про дозволи у 2020 році (продовження)

Продовжуємо розпочату у попередніх номерах серію публікацій, в яких детально розглянемо всі основні моменти, що стосуються підготовки необхідних документів, оформлення, переоформлення, анулювання різних дозвільних документів та строків видачі дозвільної документації. Для зручності також наводимо алгоритм дій для отримання кожного виду дозволів. У цьому номері розглянемо процедуру отримання Дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Екотрансформація

Агровольтаїка на українських теренах: досвід «Тесла Агро»

Нині нікого не здивуєш вітровою чи сонячною енергетичною станцією на території України: виробництво «зеленої» енергетики неухильно зростає і в нашій державі. Проте є компанія, що вирішила поєднати основну діяльність з вирощуванням екологічно чистих продуктів харчування, і на облаштованих територіях виробництва відновлювальних джерел енергії створює унікальні агрокомплекси. Отже, знайомемось: «Тесла Агро».

Внесок компанії в екологізацію довкілля можна оцінити як дуже вагомий, адже «Тесла Агро» не використовує пестицидів та хімікатів та здійснює збагачення земель, які офіційно були непридатними для сільського господарства.

Поводження з відходами

Що робити з відпрацьованими оливами? Процедура правильного вибору підрядної організації

Що містить поняття «відпрацьована олива»? Згідно з постановою КМУ «Деякі питання збирання, видалення, знешкодження та утилізації відпрацьованих мастил (олив)» від 17 грудня 2012 року № 1221 (далі — Постанова № 1221) — це гідравлічні, моторні, трансмісійні та інші мастила (оливи), гальмівні та інші рідини для ізоляції і теплопередачі, які стали непридатними для такого використання, для якого вони спочатку призначалися. Яким же чином ми їх отримуємо? Та за яких умов відпрацьовані оливи можуть вважатися «товаром»? – розбираємо в статті.

Водокористування

Температурні показники дозволу на спец водокористування

Завданням публічних менеджерів за умови очевидної та незворотної цифровізації в усіх сферах життя має стати переформатування держави на партнера, що створює затребувані екологічні стандарти, а не лише посилює юридичну відповідальність за екологічні правопорушення. Як відбувається розвиток електронного врядування в Україні? Для яких забруднюючих речовин нормування обов’язкове? Що відбувається при потраплянні у водойми біогенних речовин? Чому при нормуванні ГДС показник «температура» є необхідним? — відповіді на ці та інші запитання — у статті.

Розбираємо ситуацію

Стічні води підприємства, що збираються у вигрібних ямах — що треба з ними робити?

Стічні води підприємства, які утворюються в процесі господарсько-побутової і виробничої діяльності та потрапляють до вигрібних ям, не входять до категорії відходів, і мають передаються іншим підприємствам для очищення. Яким має бути договір з підприємством, що забирає стоки на очищення? Які вимоги до складу стічних вод? Ряд експертних коментарів до статті підготували екологи кількох Водоканалів з різних міст.

Поводження з відходами

Про основні правила та вимоги поводження з відходами від транспорту

Специфіка роботи суб’єктів господарювання, що здійснюють діяльність із надання послуг транспорту або мають на балансі чи експлуатують транспорт, передбачає утворення відповідних відходів. Для того, щоб починати поводження із власними відходами, необхідно визначити, які саме відходи утворюються на вашому об’єкті. А щоб правильно задокументувати їх та передати на утилізацію — скористайтесь алгоритмом, наведеним у нашій статті.

ПРАКТИКУМ ЕКОЛОГА

Є проблема? — Маємо рішення. Топ-30 запитань-відповідей:

ТОП-10 гарячих запитань ВОДОКОРИСТУВАННЯ:

 • Які документи обліку по водокористуванню має вести підприємство, що є вторинним водокористувачем, отримує воду з водозабірних споруд первинного водокористувача та скидає стічні води в їх систему на правах договору?
 • Як зробити розрахунок ГДС для отримання дозволу на спецводокористування для господарства, що займається вирощуванням риби, та здійснює забір води з річки?
 • Що потрібно знати та які процедури/документи/дозволи мати для добування підземної води та приготування води питної якості для підприємств?
 • Які вимоги висуваються до первинного обліку використання вод підприємством хімічної промисловості, і чи відрізняються вони від загальних вимог… Більше роз'яснень - в матеріалі

ТОП-10 гарячих запитань щодо ОХОРОНИ АТМОСФЕРНОГО ПОВІТРЯ:

 • Підприємство має намір купити завод. Чи потрібно буде переробляти наявні у заводу дозволи на викиди та на звуження СЗЗ? Чи може підприємство працювати до оформлення нових дозволів, якщо їх таки потрібно розбити?
 • На котельні підприємства старі котли замінили на більш сучасні. Як визначати кількість СО2 згідно з проведеною інвентаризацією викидів?
 • Як часто на підприємстві потрібно проводити контроль викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря?
 • Чи потрібно відділу державної установи здавати звіт № 2-ТП річний, якщо котельня працює на дровах?
 • Які документи потрібно підготувати підприємству, що хоче встановити біогазову установку? Об’єкт має розміщуватися неподалік від села. Чи існують вимоги щодо того, наскільки віддалена має бути така установка від населеного пункту… Більше роз'яснень - в матеріалі

ТОП-10 гарячих запитань щодо ПОВОДЖЕННЯ З ВІДХОДАМИ:

 • Які нормативні документи, що регламентують утилізацію відпрацьованих автомобільних шин, повинні бути у підприємства-утилізатора?
 • Чи може відділ екології держадміністрації району міста Києва узгоджувати паспорти відходів, розроблені підприємством?
 • Чи існує перелік відходів, для яких знайдено оптимальні шляхи утилізації або видалення?
 • Як практично реалізувати на підприємстві вимоги ст. 29 Закону України «Про відходи» щодо здійснення моніторингу місць утворення, зберігання і видалення відходів? Яка документація при цьому оформлюється?
 • Чи може полігон ТПВ приймати зіпсовані продукти харчування?… Більше роз'яснень - в матеріалі

Номінація: Лідер комплексної і системної трансформації

Рецепт енергоефективності від лідера фармацевтичного ринку України

АТ «Фармак» сьогодні є одним із найпотужніших вітчизняних виробників ліків та одним із найбільших експортерів лікарських засобів. Збільшуючи обсяги виробництва, «Фармак» постійно працює над зменшенням негативного впливу на довкілля. За п’ять років споживання природного газу на гривню випущеної продукції зменшено на 76 %, електроенергії — на 64 %. Компанія неухильно дотримується українських та європейських нормативів в екологічних питаннях і планує заходи, покликані надалі ще істотніше зменшити будь-які можливі наслідки діяльності. У 2019 році викиди в атмосферу зменшилися на 12,42 % проти 2018 року в Києві та на 22,99 % у Шостці, що пов’язано з роботою котельні у порівняно теплий зимовий період, а також з уведенням в експлуатацію двох нових котлів Viessmann. Що ж допомагає підприємству постійно розвиватися та знаходити власні шляхи і способи бути енергоефективними? Пропонуємо «рецепт» енергоефективності від лідера фармацевтичного ринку України.

Землекористування

Зменшено корупційні ризики: процедуру зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок спрощено

Наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 7 квітня 2020 року № 642 визнано таким, що втратив чинність, наказ Державного комітету України по земельних ресурсах «Про затвердження Порядку видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок». Що змінилося для землекористувачів, та на що варто звернути увагу — читайте у листопадовому номері.

ЕКОШПАРГАЛКА

Шпаргалка еколога на грудень 2020

Розсилка новин

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсиланням спаму.
X
Завантаженя матеріалів цього розділу доступне тільки для зареєстрованих користувачів порталу.
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?
X
Читати матеріали цього розділу в повному обсязі можуть лише зареєстровані користувачі порталу
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»

ecolog-ua.com

Дякую,
не показуйте мені це!