Як діяти суб’єкту господарювання, якщо при проведенні перевірки спостерігається перевищення повноважень інспекторами, наприклад, запитуються документи щодо питань, що не входять до повноважень ДЕІ згідно з Постановою КМУ «Про затвердження Положення про Державну екологічну інспекцію України» від 19 квітня 2017 року № 275:
Робиться висновок в акті/виписується припис, оформляється протокол про адміністративне порушення за ненадання інформації.
На початку перевірки інспекторами надається перелік документів, який необхідно пред’явити в ході перевірки, не затверджений і надлишковий та ін.
Суб’єкти господарювання наділені широким спектром прав. Зокрема, отримувати консультативну допомогу від органу державного нагляду (контролю) з метою запобігання порушенням під час здійснення заходів державного нагляду (контролю), оскаржувати дії та рішення територіального органу до вищого — Державної екологічної інспекції України. На практиці, апаратом Держекоінспекції неодноразово приймались рішення щодо повного або часткового скасування оскаржуваних рішень територіальних органів.
Складання протоколу за ненадання інформації не є перевищенням повноважень, оскільки у разі надання на усний чи письмовий запит державного інспектора відповідних документів, необхідних для проведення заходу державного нагляду (контролю) не призводить до наслідків у вигляді складання протоколу.
Повноваження щодо перевірки правовстановлюючих документів передбачені вичерпним переліком питань, що визначено в Уніфікованому акті. Необхідність перевірки правовстановлюючих документів зумовлює встановлення факту дійсності провадження суб’єктом господарювання господарської діяльності, оскільки державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб’єкта господарювання.
Нарахування екологічного податку дійсно є проблематикою деяких територіальних органів Держекоінспекції та про неправомірність таких дій постійно інформуються відповідні територіальні органи. Зокрема, найчастіше нарахування екологічного податку здійснюється в Державній екологічній інспекції у Дніпропетровській області, що є значним недоліком в роботі цієї інспекції.
Щодо проєктів промислових майданчиків, Держекоінспекція має здійснювати контроль лише в межах компетенції і не вимагати документів, які мають перевірятись ДАБІ. Під час перевірок промислових майданчиків інспектори мають право витребувати та перевіряти висновки ОВД.
Щодо надання надлишкового або не затвердженого пакету документів при здійсненні заходів державного нагляду (контролю) зазначаю, що державні інспектори використовують документи, оформлені на затвердженому бланку документів, що відповідає нормам діловодства. Надлишковість документів не створює підстав для недопуску. Протилежною ситуацією є неповне надання документів для здійснення державного нагляду (контролю).
Роз’яснення надав Денис Каплунов, перший заступник Голови Державної екологічної інспекції України.
Більше відповідей на актуальні практичні питання – у журналі «ECOBUSINESS. Екологія підприємства» №7, 2020
Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»