Чи буде правомірним нарахування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря працівниками ДЕІ, залученими в якості спеціалістів у кримінальному провадженні, тобто не в рамках планової чи позапланової перевірки?
З метою визначення розмірів шкоди при здійсненні наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, у відповідності до статті 2 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» та статті 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», підпункту 114 пункту 5 Положення про Міністерство енергетики та захисту довкілля, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 січня 2015 року № 32 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 18 вересня 2019 року № 847), Наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля України 28 квітня 2020 року № 277 затверджено Методику розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря (далі за текстом — Методика № 277).
У відповідності до п. 1.4 Методики № 277 дана методика застосовується державними інспекторами України з охорони навколишнього природного середовища та державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища відповідних територій (далі — державні інспектори) при розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що виявлені за результатами державного нагляду (контролю) за додержанням суб’єктами господарювання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в частині охорони атмосферного повітря.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов’язки та відповідальність суб’єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V (далі за текстом — ЗУ № 877-V).
Відповідно до термінології ст. 1 ЗУ № 877-V:
Згідно ст. 5 ЗУ № 877-V планові заходи здійснюються відповідно до річних планів, що затверджуються органом державного нагляду (контролю) не пізніше 1 грудня року, що передує плановому.
Вичерпні підстави для здійснення позапланових заходів наведені у ст. 6 ЗУ № 877-V. До них належить:
У відповідності до п. 2 ст. 8 ЗУ № 877-V органи державного нагляду (контролю) та їх посадові особи під час здійснення заходів державного нагляду (контролю) зобов’язані не допускати здійснення заходів державного нагляду (контролю) та інших заходів, що не відповідають або не встановлені цим Законом.
Таким чином, розрахунок розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, проводиться на підставі виявлених порушень вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в частині охорони атмосферного повітря, які стали причиною наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, зафіксованих в ході проведення заходів державного нагляду (контролю).
Цей матеріал публікується частково і є статтею березневого випуску журналу «ECOBUSINESS. Екологія підприємства» №3, 2022
Прес-служба ПАЕУ
Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»