Виробники відходів та їх власники зобов’язані своєчасно здійснювати моніторинг місць утворення, зберігання і видалення (УЗВ) відходів з метою своєчасного реагування та попередження негативного впливу відходів на довкілля.
З огляду на воєнний стан, запроваджений в Україні відповідно до Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022, здійснення моніторингу місць УЗВ відходів як законодавчо визначеного обов’язку не завжди можливо.
Відповідно до повідомлення Торгово-промислової палати України щодо засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) від 28.02.2022 № 2024/02.0-7.1 військова агресія російської федерації проти України визнана форс-мажором (обставиною непереборної сили), що звільняє сторони договірних відносин від відповідальності за невиконання чи неналежне виконання своїх зобов’язань в умовах воєнного стану.
Важливо!
Таким чином, воєнні дії є обставинами непереборної сили, які виключають вину як складову правопорушення.
Водночас судова практика (наприклад, постанови Вищого господарського суду України від 07.09.2016 у справі № 910/6240/16 та від 18.02.2016 у справі № 910/24738/15) свідчить, що під час вирішення судом питання про звільнення від відповідальності за порушення зобов’язання враховується не лише факт наявності форс-мажорної обставини.
Так, війна є форс-мажором, що визначено в ст. 14 Закону України Про «Про торгово-промислові палати в Україні» від 02.12.1997 № 671/97-ВР.
Коментар експерта:
Проте суд ураховує і конкретні заходи (чи події), які були впроваджені на час воєнного стану, неможливість виконання стороною своїх конкретних зобов'язань і причинно-наслідковий зв’язок між ними.
Наприклад, з огляду на порушення логістичного ланцюга, мобілізацію працівників чи зупинення виробництва сторона зможе посилатися на форс-мажор.
Зважаючи на викладене, підприємствам, які з тих чи інших причин під час дії воєнного стану не можуть здійснювати моніторинг місць утворення, зберігання та видалення відходів, рекомендуємо діяти таким чином.
Коментар експерта:
Насамперед внутрішніми документами по підприємству (актами, службовими записками, рапортами тощо) зафіксувати неможливість проведення моніторингу.
Також отримати від підрядника робіт письмове повідомлення щодо неможливості виконання зобов’язання з виконання моніторингу.
Більше про ефективну роботу менеджерів природоохоронної діяльності у сфері управління відходами читайте в спеціальному е-спецвипуску №8 журналу «ECOBUSINESS. Екологія підприємства»
Спецвипуск є надійним інструментом в роботі кожного відповідального за природоохоронну безпеку на підприємстві. Він покликаний допомогти:
Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»