Моніторинг – це процес повторюваних спостережень для певних цілей одного чи кількох компонентів навколишнього середовища відповідно до заздалегідь розроблених систем на місці та в часі, з використанням методів, які можна порівнювати для спостереження навколишнього середовища й збору даних. Якість і корисність моніторингової інформації значною мірою визначаються вибором ділянок моніторингу, їхнім утриманням та відповідним контролем показників на всіх стадіях процесу.
Моніторинг – важливий інструмент для раннього виявлення впливу господарської діяльності на компоненти навколишнього середовища. У такий спосіб він відіграє головну роль у запобіганні або мінімізації шкоди навколишньому природному середовищу чи у виявленні поліпшення довкілля. Завдяки ранньому виявленню впливу на навколишнє природне середовище або потенціалу для такого впливу програма моніторингу може сприяти скороченню чи зведенню до нуля витрат для досягнення або підтримання даного рівня стану навколишнього середовища чи збереження якості.
Крім умов виконання дозвільного документа – висновку з оцінки впливу на довкілля, програми моніторингу можуть також використовуватися для оцінки результатів політики суб’єктів господарювання щодо навколишнього середовища, допомоги у розвитку стратегій щодо захисту довкілля і управління навколишнім середовищем. Вони можуть також служити дослідницькими платформами для розробки й оцінки польових і аналітичних методів, моделей і пов'язаних з цим процесів у довкіллі.
Програма моніторингу повинна охоплювати задекларовані цілі, такі як:
коротко-, середньо- і довгострокові впливи на довкілля, які змінюються за величиною, значенням, тривалістю та ймовірністю;
зміни в хімічних, біологічних і фізичних властивостях компонентів довкілля і динаміка змін таких властивостей;
ефекти впливу господарської діяльності;
диференціювання впливу від річної мінливості до довгострокової зміни клімату;
оцінка продуктивності;
оцінка біологічного розмаїття;
надходження елементів у навколишнє середовище і винос елементів з навколишнього середовища;
розрахунки поглинання й утримання елементів окремими компонентами екосистеми.
Програма моніторингу повинна враховувати:
Програма моніторингу впливу господарської діяльності на довкілля має бути сформована таким чином, щоб врахувати компоненти довкілля, які є найбільш чутливими для кожного конкретного виду діяльності. При цьому, державна система моніторингу повинна базуватися на локальній програмі, включати можливість здійснювати й інше дослідження, у такий спосіб збільшуючи цінність моніторингу взагалі.
Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»