Оксана Дево, засновниця бренду DevoHomeЩо таке етична мода? Стиль мінімалізму, чесність і антиконсюмерізм |
Все своє життя я провела в бізнесі, зовсім не була пов’язана з виробництвом, і конопля на мене «впала» випадково. Мої родичі купили завод в Полтавській області, почали виробляти коноплю. Вони не знали, що робити з продукцією, тому я вирішила допомогти їм. Свого часу у всьому світі конопля була заборонена, бо в ній є канабіоїди, наркотичні речовини, але наш Інститут лубяних культур в Глухові винайшов коноплю без канабіодів, і таким чином міг культивувати її навіть у час заборони. Десять років тому почався бум на коноплю, її відродження, і в цьому ми маємо перевагу.
Конопля — універсальна рослина, її можна використовувати всюди. Ми виготовляємо з конопель текстиль, бо знайшли деякі цікаві її властивості — на полях конопля вирощується без пестицидів, гербіцидів, вона гіпоаллергенна, тому показана немовлятам з народження. Друга властивість — теплообмін, під конопляною ковдрою не холодно і не спекотно. Також ми виробляємо чохли для подушок, наматрасники, кеди з коноплі. І зараз моє завдання — зробити тканину, яка б підходила до виготовлення спідньої білизни.
Яся Хоменко, дизайнерЩо таке етична мода? Апсайклінг |
Я родом з Києва, ми ходили на Сінний ринок, і у цьому була культура моєї сім’ї. І коли я стала дизайнером, то першу свою колекцію зробила з тканин з секонду. Мене запросили на London Fashion Week, я там робила показ. Для мене секонд став джерелом натхнення, а потім, коли наш директор запропонувала мені купувати «нормальні» тканини і робити регулярні колекції, я зрозуміла, що не буду цього робити. Бо навіть з дизайном все, що робиться заради бізнесу, — це сміття, що не має сенсу. Ми знаємо, що навіть дизайн є зараз вторинним і не може бути самоціллю. У нас немає нічого гіршого, ніж залишатися маргіналом, але для мене — це шлях, де в мене немає диссонансів з собою. Мені захотілося робити масс-маркет апсайклінг.
Якщо говорити про ресайклінг, то це вироблення нової речі з волокна старої, а це означає, що її перероблюють, очищують, оброблюють. А апсайклінг — це вироблення нової речі зі старої, при цьому це набагато простіше, бо ти середовище не забруднюєш. Перший етап — ми перешиваємо чоловічі сорочки в жіночі, додаємо свій дизайн. Для будь-якого споживача це ідеальна модель роботи з гардеробом. Але я не можу сказати, що в мене бізнес, це скоріше мануфактура, бо навіть зарубіжні баєри не беруть такі речі на продаж, їм потібна повна розмірна сітка, щоб гарантовано був прибуток. Донедавна я навіть не зізнавался покупцям, що роблю речі зі старих, але зараз люди стали відкритішими, тому вже можна про це говорити. Хтось ходить в церкву, а я ходжу в Humana, я хочу, щоб мислення людей змінилося, і вони побачили в апсайклінгу майбутнє. Я вважаю, секонд — частина української культури.
Ксенія Буца, засновниця бренду органічної білизни SMPL underwearЩо таке етична мода? Повага до себе і навколишнього середовища |
Кілька років тому ми з чоловіком поїхали в Швецію відпочивати і вирішили, як порядні батьки, зробити подарунки нашим діткам. Випадково ми зайшли в дитячий магазин, де продавалися речі з органічного котону. На той момент я взагалі не розуміла, що таке organic cotton, жартувала, що це одна з вигадок заради залучення клієнтів. Ми купили діткам шапочки і білизну, і я була надзвичано здивована, наскільки вони гарно носилися і пралися. Згодом я почала шукати аналоги, в Україні їх не знайшла, а зарубіжні були занадто дорогі. Тому ми з сестрою вирішили заснувати свій бренд — робити білизну з органічного котону. Ми з’ясували, що є міжнародна організація GOTS, яка сертифікує бавовну, і на нашу тканину ми маємо такий сертифікат.
Як вирощується органічна бавовна? До самого вирощування земля має бути 3-4 роки вільною від хімікатів, пестицидів. Не можна використовувати генетично модифіковане насіння. Коли бавовна вирощується, її не можна зрошувати хімікатами, а лише органікою. Також бавовну прополюють та збирають вручну. Очевидно, таку бавовну вирощують невеликі фермерські господарства. Коли з цієї бавовни виробляють тканину, то для її фарбування не використовується хлор, тобто ми маємо ідеальну тканину для білизни. Ми шукали виробників органічного котону в Україні і не знайшли їх, найближче до нас — турецькі господарства. Ми обрали одне з них і зараз співпрацюємо. Наші клієнти — люди, що цінують органіку, які дбають про довкілля, нам навіть повертають коробки від білизни в ідеальному стані, щоб ми повторно їх використовували.
Ганна Вронська, громадський діяч, eкс-заступникміністра eкологіі та природних рeсурсівЩо таке етична мода? Зменшення використання матеріалів тваринного походження |
Природа вже не може відновлюватися настільки швидко, як ми використовуємо її ресурси, тому громадськість почала бити в набат — вже не можна, щоб економіка домінувала у світі, як це було сто років тому. Тому й виникла ідея сталого розвитку — ми повинні використовувати ресурси таким чином, щоб і свої потреби задовольняти, і залишити щось майбутнім поколінням, дітям, онукам та їх дітям. Держава повинна не тільки дбати про сталий прибуток для громадян, але й про те, щоб природні ресурси були збережені. Серед цілей сталого розвитку є розумне, або стале споживання — зміна наших споживацьких звичок так, щоб дбайливо ставитися до довкілля. Мода також повинна перейняти ці ідеї. За статистикою є галузі, що шкодять довкіллю — енергетика, транспорт, але у цьому списку є й легка промисловість, бо вона дуже енергозатратна і використовує енергоресурси. Наприклад, у виробництві джинсового одягу потрібно дуже багато води. Тому світові бренди, такі як H&M, запроваждують ощадливі системи. Якщо говорити про розкішну моду, то важливим питанням є те, що для предметів, що є мрією багатьох, вбивають тварин, і це неетично. Тим часом мода може бути свідома, етична і екологічна.
З 2008 року я відмовилася від споживання м’яса, і з часом зрозуміла, що потрібно змінювати всі звички — не можна не їсти м’яса і водночас викидати пластик у смітник чи неощадливо використовувати воду, дефіцит якої може стати нашою головною проблемою у найближчому майбутньому.
Христина Патик, засновниця українського бренду одягу «Зерно»Що таке етична мода? Підтримка старих майстрів |
Джерело: http://womo.ua/eko-moda
________________________________________________________________________
Придбати журнал «Екологія підприємства» Придбати вигідний комплект журналів Придбати електронний журнал «Екологія підприємства» |
Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»