В Україні, незважаючи на формальну асоціацію з ЄС в екологічній сфері, до кінця 2019 року Уряд відмовлявся від будь-якої відповідальності за цілі сталого розвитку (далі — ЦСР). Навіть після Указу Президента України «Про цілі сталого розвитку України на період до 2030 року» від 30 вересня 2019 року № 722/2019, в якому Уряду прямо було доручено привести свої цілі і програми у відповідність до ЦСР, План дій Уряду є дуже далеким як від ЦСР, так і від таких принципів врядування ОЕСР, як результативність — визначення чітких цілей та досягнення очікуваних цільових показників, та ефективність — досягнення цілей з найменшими витратами для суспільства.
Нижче наведені деякі положення з інституційного аналізу водного врядування, проведеного під егідою ГВП за підтримки ЮНЕП та Міністерства екології та природних ресурсів:
При такому екологічному врядуванні годі очікувати на позитивний результат.
Оскільки Уряд продовжує вважати, що безпека — це відсутність ризику, тож забезпечувати її він збирається лише одним способом — запобіганням забрудненню шляхом посилення контролю і інспекції. Всі наші попередження про те, що зниження втричі водозабору і забруднення за роки незалежності не дало результату — покращення якості чи кількості, ігноруються. Це й зрозуміло: якщо Уряд не цікавить результат, то важливе лише дотримання нормативів. Скільки б це не коштувало…
Які висновки для екологів підприємств і бізнесу?
Очевидно, що Уряд нічого, крім змагання між інспекторами і бізнесом за дотримання нормативів, запропонувати не може. Тобто рекомендації щодо роботи з інспекцією і звітуванням залишаться важливими. Але бізнес, який, на відміну від Уряду, чудово вміє працювати з ризиками і аналізом затрати-вигоди, може і самостійно досягати цілей оновленої національної Екостратегії — забезпечення стійкого розвитку і зниження екологічних ризиків, адже це завдання — не тільки для Уряду, а й для всіх.
На цю тему можемо запропонувати тренінг по моделюванню досягнення пов’язаних з водою ЦСР для будь-якого бізнесу. Ми збираємось використовувати для цього наш досвід по розробці і впровадженню Європейської системи підтримки прийняття рішень (СППР) у випадку радіаційних аварій RODOS, для якої ми розробляли програмне забезпечення і СППР. Ця СППР використовується в кризових центрах для прогнозування наслідків аварії на АЕС та інших ядерних об’єктах на основі даних оперативного моніторингу стану довкілля, прогнозу погоди і водності річок, радіоактивного забруднення і доз для населення, а також прогнозу ефективності післяаварійних контрзаходів і може бути легко підлаштована до моделювання сценаріїв ефективного та результативного досягнення пов’язаних з водою ЦСР.
Порушу актуальну тему — СППР у боротьбі зі змінами клімату та їх наслідками. Зверніть увагу, що у нас майже завжди пропускають слова «та їх наслідками», і це не випадково, якщо пріоритетною є боротьба з причинами — викидами. Уряд вважає, що зменшення впливу/наслідків змін клімату можливе ЛИШЕ внаслідок зменшення викидів, і це буде коштувати дуже дорого. Водночас адаптація, тобто зменшення впливу змін клімату, є більш дешевим альтернативним шляхом боротьби з наслідками.
Паризька угода зазначає, що всі держави мають не тільки обмежувати викиди, але й оцінити впливи та вразливість до кліматичних змін, перш за все беручи до уваги загрози громадам та екосистемам, і сформулювати національні цілі з адаптації з тим, щоби підвищити адаптаційну спроможність й опірність, зменшити вразливість.
ІРСС прогнозує, що в Європі головні впливи від змін клімату будуть переважно у водному секторі: збільшення частоти й амплітуди екстремальних погодних явищ, пікові паводки (як 2008 року в Карпатах), підвищення рівня моря, посухи і зменшення наявності води.
А прикладами ефективної адаптації ІРСС називає:
— сезонне прогнозування клімату для с/г і диверсифікацію культур;
— зменшення небезпеки лих на рівні громад,
— системи раннього попередження про екстремальну погоду,
— додаткове затримання води і зрошення,
— страхування.
Впливи змін клімату і варіанти адаптації до них оцінювалися в Україні на численних семінарах під егідою ГВП:
— збитки від посух оцінювалися Т. Адаменко (Гідрометцентр);
— впливи змін клімату на ліси І. Букшею (УкрНДІЛГА);
— необхідність додаткового затримання води і зрошення оцінювалася М. Ромащенком (ІВПіМ НААНУ);
— підвищення рівня моря, адаптаційні можливості Дністровського водосховища, зменшення небезпеки паводків на рівні громад і системи раннього попередження про екстремальну погоду в басейнах Дніпра, Дністра, Прута і Сірету моделювалися в ІПММС НАНУ.
Хоча ці роботи не фінансувалися Україною, їх результати легко можна включити у другий Національно визначений внесок та у національний план з адаптації.
Проте, маючи великий досвід створення систем підтримки прийняття рішень, побудованих на ймовірнісному аналізі різних сценаріїв розвитку і математичному моделюванні довкілля (СППР для епідемії коронавірусу теж моделюється в ІПММС НАНУ, і теж не за урядові гроші), ми сумніваємося, що українські політики, що приймають рішення, будуть зацікавлені в такому моделюванні. Як вони не зацікавлені і в моделюванні для відбору сценаріїв оптимального розподілу заходів для досягнення ЦСР. Ймовірнісний статистичний аналіз дає багато наукової невизначеності, яку політики погано сприймають: для науки ймовірність прийнятна, тоді як для Уряду бажана певність.
Проте навіть якщо Уряд не зацікавиться цими результатами, зацікавлені представники бізнесу можуть їх отримати на запит, а також замовити додаткові дослідження і рекомендації в тих ділянках, місцях і громадах, де є така необхідність.
Андрій Демиденко, відділення математичного моделювання довкілля ІПММС НАНУ
Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»