Законодавство
Частиною 5 ст. 11 Закону № 2707 передбачено, що викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб’єкту господарювання, об’єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Змістом ст. 11 вказаного Закону є регулювання викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарних джерел, одним із видів якого є отримання дозволу. Частиною 1 цієї статті визначено, що для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров’я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання викидів найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно з Порядком проведення та оплати робіт, пов’язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян — підприємців, які отримали такі дозволи, затвердженого постановою КМ України від 13.03.2002 № 302, прийнятого на виконання вимог ст. 11 Закону № 2707, дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (далі — дозвіл) — це офіційний документ, який дає право підприємствам, установам, організаціям та громадянам — підприємцям (далі — суб’єкт господарювання) експлуатувати об’єкти, з яких надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші, за умови дотримання встановлених відповідних нормативів гранично допустимих викидів та вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин протягом визначеного в дозволі терміну.
Висновок
Для отримання суб’єктом господарювання дозволу на викиди забруднюючих речовин у атмосферне повітря необхідна наявність одночасно у сукупності таких умов:
Практика
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду за результатами розгляду у попередньому судовому засіданні касаційної скарги Державної екологічної інспекції у Харківській області на постанову Київського окружного адміністративного суду від 26.10.2016 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 18.01.2017 у справі № 810/3027/16 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фоззі-Фуд» до Державної екологічної інспекції
у Харківській області про визнання протиправним та скасування припису, постановою від 9 квітня 2020 року касаційну скаргу Державної екологічної інспекції в Харківській області залишено без задоволення, постанову Київського окружного адміністративного суду від 26 жовтня 2016 року, ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 18 січня 2017 року по справі № 810/3027/16 залишено без змін.
Рішення суду мотивовано наступним.
Відповідно до ст. 5 Закону № 2707 у галузі охорони атмосферного повітря встановлюються такі нормативи: нормативи екологічної безпеки атмосферного повітря; нормативи гранично допустимих викидів забруднюючих речовин стаціонарних джерел; нормативи гранично допустимого впливу фізичних та біологічних факторів стаціонарних джерел; нормативи вмісту забруднюючих речовин у відпрацьованих газах та впливу фізичних факторів пересувних джерел; технологічні нормативи допустимого викиду забруднюючих речовин.
Порядок розроблення та затвердження нормативів у галузі охорони атмосферного повітря встановлюється Кабінетом Міністрів України відповідно до закону.
Статтею 7 цього Закону визначено, що нормативи гранично допустимих викидів забруднюючих речовин та їх сукупності, які містяться у складі пилогазоповітряних сумішей, що відводяться від окремих типів обладнання, споруд і надходять в атмосферне повітря від стаціонарних джерел, встановлюються з метою забезпечення дотримання нормативів екологічної безпеки атмосферного повітря з урахуванням економічної доцільності, рівня технологічних процесів, технічного стану обладнання, газоочисних установок.
Для діючих і тих, що проєктуються, окремих типів обладнання і споруд залежно від часу розроблення та введення у дію, наявності наукових і технічних розробок, економічної доцільності встановлюються:
Аналіз зазначених норм права свідчить про те, що для отримання суб’єктом господарювання дозволу на викиди забруднюючих речовин у атмосферне повітря необхідна наявність одночасно у сукупності таких умов: наявність стаціонарних джерел викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря; наявність забруднюючої речовини у переліку найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин встановлюється Кабінетом Міністрів України; встановлені нормативи гранично допустимого викиду конкретно визначеної забруднюючої речовини або суміші цих речовин в атмосферне повітря від конкретного стаціонарного джерела викиду.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що вимоги оскаржених пунктів припису стосувались отримання дозволу на викиди у атмосферне повітря забруднюючих речовин пароконвекційними печами, ротаційними печами, камерами розтоєчними, електроскороводами, електроплитами, печами модульними, просіювачами борошна, тістомісами, піцестанціями, печами для піци, котлами АОГВ-100Є в кількості 2 штуки.
На виконання Порядку № 302 Міністерством охорони навколишнього природного середовища 09.03.2006 прийнято наказ № 108 «Про затвердження Інструкції про загальні вимоги до оформлення документів, у яких обґрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для підприємств, установ, організацій та громадян-підприємців» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 березня 2006 р. за № 341/12215) (далі — Інструкція № 108), яка встановлює загальні вимоги в частині побудови, оформлення та змісту документів, у яких обґрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди існуючими та новоствореними об’єктами. Пунктом 2.9 цієї Інструкції визначено, що у відомостях щодо виду та обсягів викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами наводяться дані, які готуються на підставі звіту проведення інвентаризації викидів забруднюючих речовин на підприємстві. Відповідно до Переліку найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, викиди яких в атмосферне повітря підлягають регулюванню, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.11.2001 № 1598, та Переліку забруднюючих речовин та порогових значень потенційних викидів, за якими здійснюється державний облік (додаток 1 до Інструкції про порядок та критерії взяття на державний облік об’єктів, які справляють або можуть справити шкідливий вплив на здоров’я людей і стан атмосферного повітря, видів та обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, затвердженої наказом Мінекоресурсів України від 10.05.2002 № 177 та зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 22.05.2002 за № 445/6733), надаються: перелік найбільш поширених забруднюючих речовин та їх обсяги, викиди яких підлягають регулюванню та за якими здійснюється державний облік; перелік небезпечних забруднюючих речовин та їх обсяги, викиди яких підлягають регулюванню та за якими здійснюється державний облік; перелік інших забруднюючих речовин та їх обсяги, які викидаються в атмосферне повітря стаціонарними джерелами об’єкта; перелік забруднюючих речовин та їх обсяги, для яких не встановлені ГДК (ОБРД), в атмосферному повітрі населених міст.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідачем не визначено під час проведення перевірки та прийняття припису про вимогу отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин ні виду забруднюючих речовин, ні гранично допустимих викидів таких речовин. З огляду на це неможливо зробити висновок про наявність під час здійснення господарської діяльності позивача викидів у атмосферне повітря найбільш поширених забруднюючих речовин, небезпечних забруднюючих речовин, викиди яких підлягають регулюванню.
Крім того, Порядком розроблення та затвердження нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин зі стаціонарних джерел (далі — Порядок № 1780), затвердженим постановою КМ України від 28 грудня 2001 р. № 1780 встановлено, що він визначає вимоги щодо розроблення та затвердження нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин та їх сукупності, які містяться у складі пилогазоповітряних сумішей, що відводяться від окремих типів обладнання, споруд і надходять в атмосферне повітря зі стаціонарних джерел. У п. 7 Порядку визначено, що перелік типів устаткування, за якими розробляються нормативи гранично допустимих викидів забруднюючих речовин зі стаціонарних джерел, визначається Мінекоенерго.
На виконання Порядку № 1780 наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України «Про затвердження Переліку типів устаткування, для яких розробляються нормативи гранично допустимих викидів забруднюючих речовин зі стаціонарних джерел» від 16.08.2004 № 317 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 6 вересня 2004 р. за № 1102/9701) (далі — Перелік № 317) затверджено Перелік типів устаткування, для яких розробляються нормативи гранично допустимих викидів забруднюючих речовин зі стаціонарних джерел. У цьому переліку відсутні такі устаткування як пароконвекційні печі, ротаційні печі, камери розтоєчні, електроскороводи, електроплити, печі модульні, просіювачі борошна, тістоміси піцестанції, печі для піци.
У Переліку № 317 серед типів устаткування, для яких розробляються нормативи гранично допустимих викидів забруднюючих речовин зі стаціонарних джерел значаться теплосилові установки, номінальна теплова потужність яких перевищує 50 МВт.
З цього приводу судами попередніх інстанцій встановлено, що котли АОГВ-100Є, які зазначені в акті перевірки, мають номінальну теплову потужність відповідно до даних, наведених в технічному паспорті, 100 КВт, що в 500 разів менше ніж 50 МВт. Таким чином теплова потужність газових котлів не перевищує 50 МВт відповідно до наведеного Переліку, і газові котли в 2-х магазинах позивача, не підпадають під регулювання, визначене ст. 11 Закону України «Про атмосферне повітря». потужність
За таких обставин у позивача були відсутні умови, необхідні для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря і вимога відповідача отримати такий дозвіл — безпідставна. Про це обґрунтовано зазначили суди попередніх інстанцій, прийшовши до висновку про протиправність п. 1 припису Державної екологічної інспекції у Харківській області від 02.09.2016 № 02-25/137 та його скасування.
Аналогічна позиція викладена в постанові Верховного Суду від 9 квітня 2020 року у справі № 820/5560/16.
Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»