Головне в статті:
- Нормативне регулювання поводження з тарою
- Тара і упаковка. Різновиди тари
- Вимоги щодо поводження з тарою
- Тара як відходи та як вторинні матеріальні ресурси
- Оцінка відповідності пакування та відходів пакування (модулі Aa та F)
- Що передбачає порушення вимог щодо поводження з тарою в екологічному аспекті
Швидкий розвиток пакувальної індустрії, прагнення виробників виготовляти конкурентоспроможну продукцію в сучасній упаковці, масове ввезення упакованої продукції і таропакувальних матеріалів з-за кордону в Україну спричиняють набуття актуальності питанням щодо поводження з тарою.
Елементи системи поводження з тарою як відходом в Україні наявні — як для виробника продукції, після споживання якої утворюється тара, так і для споживача. Маємо за мету розібратися з особливостями поводження з тарою в Україні.
Довідка
У кожній розвиненій країні діє система з переробки й утилізації використаної тари та пакувальних матеріалів, у ряді країн прийняті й успішно діють спеціальні національні програми: у Бельгії — Fost Plus, у Данії — Аctio№ Pla№ for West a№d Recycli№g 1993–97, у Німеччині — Gru№e Pu№kt, в Австрії — АRА, у Франції — Eco-Embballages, в Іспанії — Рu№to Eko-Embfilges, у Польщі — BIS System.
Лідерами з переробки та вторинного використання відходів упаковки є Німеччина (переробляється понад 70 % відходів), Нідерланди (65 %) та Австрія (60 % ).
Нормативне регулювання поводження з тарою регламентоване:
- Законом України «Про відходи» від 5 березня 1998 р. № 187/98-ВР.
- Порядком збирання, сортування, транспортування, переробки та утилізації використаної тари (упаковки), затвердженим наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 02 жовтня 2001 р. № 224.
- Правилами застосування, обігу і повернення засобів упаковки багаторазового використання на Україні, затверджених наказом Міндержресурсів України від 16 червня 1992 р. № 15
- Технічним регламентом з підтвердження відповідності пакування (пакувальних матеріалів) та відходів пакування, затвердженим наказом Держспоживстандарту України від 24 грудня 2004 р. № 289.
З аналізу вказаних нормативних актів, тара — це основний елемент упаковки, що є виробом для розміщення товару. У свою чергу, упаковка — це технічний засіб або комплекс засобів з розміщеним у ньому товаром, що забезпечує захист товару від пошкоджень і втрат у процесі транспортування, зберігання та продажу, а навколишнє середовище — від забруднень.
Увага! Матеріал публікується частково. Повна версія в журналі «Екологія підприємства» № 12, 2018.
Матеріал підготувала Людмила Хоміч, експерт журналу «Екологія підприємства»
Джерело: журнал «Екологія підприємства»