1.Чи має право Державна екологічна інспекція під час здійснення планової перевірки перевіряти дотримання режиму санітарно- захисної зони підприємства.
Відповідь: такого права у державних інспекторів з ОНПС немає. ЗУ «Про охорону атмосферного повітря», Положення про Державну екологічну інспекцію України яке затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2017 р. № 275, наказ Мінприроди «Про затвердження Уніфікованої форми акта, складеного за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб’єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів» таких повноважень та переліку питань для ДЕІ не передбачає.
2.Які повноваження має Державна екологічна інспекція щодо контролю за земельними ресурсами. Де про це можна дізнатися?
Відповідь: Порядок здійснення контролю врегульовано ЗУ «Про державний контроль за використанням та охороною земель».
Повноваження Державної екологічної інспекції чітко визначені у Положенні про Державну екологічну інспекцію України, яке затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2017 р. № 275. Згідно Положення основними завданнями Держекоінспекції є: здійснення у межах повноважень, передбачених законом, державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства, зокрема, щодо:
охорони земель, надр.
Більш детально повноваження уточнені в пп.б п.4 Положення, а саме:
ДЕІ здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства:
б) про охорону земель, надр, зокрема щодо:
Досить часто інспектори з ОНПС перебирають на себе повноваження органів Держгеокадастру. При цьому потрібно їм вказувати на не припустимість дублювання повноважень органів державного нагляду (контролю) та неприпустимості здійснення заходів державного нагляду (контролю) різними органами державного нагляду (контролю) з одного й того самого питання. Вказана норма визначена статтею 3 «Основні принципи державного нагляду (контролю)» ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 5 квітня 2007 року№ 877-V.
3. За результатами перевірки інспектори вимагають щоб керівник підприємства приїхав підписати акт перевірки в інспекцію. Чи правомірна така вимога?
Відповідь: Пунктом 6 ст.7 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 5 квітня 2007 року
№ 877-V визначено що:
Із наведеного вбачається, що Акт перевірки повинен бути підготовлений та підписаний саме на об’єкті перевірки.
Вимога прибути посадових осіб в Інспекцію є протиправною, та здійснюється з метою вчинення психологічного тиску на посадових осіб підприємства.
Увага! Матеріал публікується частково!
Більше – у практичному посібнику підприємця «Як підготуватися до перевірки. Екологічне інспектування. Поради, помилки, алгоритми», який підготовано у 2021 році командою експертів Професійної асоціації екологів України та Ecobusiness Group.
Метою посібника є бажання надати суб’єктам господарювання дієвих інструментів, як відстоювати свої законні права та інтереси у відносинах із контролюючим органом при перевірці суб’єкта господарювання. Проте і принцип «забруднювач платить» ніхто не скасовує.
У посібнику підприємцю «Як підготуватися до перевірки Державної екологічної інспекції та захистити свої права за її результатами. Поради та алгоритми».
Керівники та менеджери підприємств у посібнику, знайдуть відповіді на запитання:
Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»