Новини

Повернутися до переліку новин

Як оцінити ризики агробізнесу: агрохімічний паспорт

Ґрунт має важливе значення для виживання людини. Разом із кліматом ґрунт визначає, які культури можна вирощувати і прогнозувати врожайність. З відкриттям ринку земель товарного сільськогосподарського призначення у власників та інвесторів виникла потреба в оцінці ризиків агробізнесу.  Яка процедура агрохімічної паспортизації? Чи існує стабільне законодавче поле? З’ясовуємо в матеріалі.

Ґрунтовий покрив є одним з основних компонентів довкілля, що виконує біосферні функції, а його родючість є одною з основних властивостей, що впливає на урожайність і відповідно на прибутки землекористувача. Розвиток сільського господарства повинен відбуватися лише в районах, де ґрунтовий ресурс буде підтримувати стабільне і безпечне для навколишнього середовища  сільськогосподарське виробництво. Єдиний спосіб зробити це — зрозуміти придатність ґрунтового ресурсу. Інформація про обстеження ґрунтів є ключем до розуміння ґрунтового ресурсу, тому давайте дізнаємось про цей документ більше.

Дані агрохімічної паспортизації земель використовуються в процесі регулювання земельних відносин при:

  • продажі у власність або наданні в користування, в тому числі оренду, земельної ділянки;
  • зміні власника земельної ділянки або землекористувача;
  • визначення розмірів орендної плати за землю;
  • здійсненні контролю за станом родючості ґрунтів. 

Агрохімічна паспортизація земельних ділянок, що є складовою частиною моніторингу ґрунтів на землях сільськогосподарського призначення. 

Моніторинг земель — це система спостереження за станом земель з метою своєчасного виявлення змін, їх оцінки, відвернення та ліквідації наслідків негативних процесів. У системі моніторингу земель проводиться збирання, оброблення, передавання, збереження та аналіз інформації про стан земель, прогнозування їх змін і розроблення науково обґрунтованих рекомендацій для прийняття рішень щодо запобігання негативним змінам стану земель та дотримання вимог екологічної безпеки.


Довідково:

Агрохімічний паспорт поля, земельної ділянки — документ, що  містить  дані щодо агрохімічної характеристики ґрунтів і стану їх забруднення  токсичними  речовинами  та  радіонуклідами.

Системний моніторинг ґрунтів сільськогосподарського призначення є елементом загальнодержавного моніторингу навколишнього середовища, а здійснюється він у вигляді агрохімічної паспортизації земель сільськогосподарського призначення. 


Зверніть увагу!

Згідно з частиною четвертою статті 37 Закону України «Про охорону земель» з метою здійснення контролю за динамікою родючості ґрунтів систематично проводиться їх агрохімічне обстеження, видаються агрохімічні паспорти, в яких фіксується початкові та поточні рівні забезпечення поживними речовинами ґрунтів і рівні їх забруднення. 

Однак ґрунти, що відображені в Публічні кадастровій карті відображені узагальнено. Ландшафт може включати досить значні ділянки різних ґрунтів, які не визначені на карті. Таке відображення ґрунтів найкраще підходять для загального порівняння можливостей ґрунту та обмежень у регіональному, національному чи навіть світовому масштабі. Вони не є надійними для прийняття рішень у господарстві, оскільки їм бракує деталей, необхідних для опису змін у типах ґрунтів у господарстві в межах поля сівозміни.

Слід зазначити, що лінії карти передбачають різкі зміни, типів ґрунту від одного типу до іншого, а насправді переходи ґрунту є поступовими. Таким чином можна стверджувати, що природа регулює мінливість ареалів ґрунтів, а не карти.


Зверніть увагу!

Варто зауважити, що Типовий договір оренди землі, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 № 220 містить пункт  «Інші особливості об’єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини» в якому слід зазначати дані агрохімічного паспорта земельної ділянки (землекористування, поля сівозміни).

Таким чином, кожен власник земельної ділянки сільськогосподарського призначення, в тому числі тієї, що передана в оренду, з метою контролю якості ґрунту своєї земельної ділянки, має право …

Матеріал публікується частково! Повна версія – в журналі «ECOBUSINESS. Екологія підприємства» №8, 2021

Автор: Роман Третяк, к. е. н. начальник відділу оцінки екологічної безпеки ТОВ НДЦ екологічної безпеки та природокористування, керівник ГС «ГІС асоціація України», член ПАЕУ

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини з екології на нашій сторінці в Facebook

 

Розсилка новин

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсиланням спаму.
X
Завантаженя матеріалів цього розділу доступне тільки для зареєстрованих користувачів порталу.
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?
X
Читати матеріали цього розділу в повному обсязі можуть лише зареєстровані користувачі порталу
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»

ecolog-ua.com

Дякую,
не показуйте мені це!