В екологічній політиці, окрім вказівки про підтримку вищим керівництвом цього документу, слід внести обов’язкові положення щодо діяльності підприємства у напрямку постійного покращення, запобігання забрудненню, відповідності чинному законодавству та іншим вимогам.
Політика повинна бути чітко сформульована, однозначна, стисла, написана зрозумілою і доступною для широкого кола осіб мовою, знаходитися у вільному доступі для громадськості.
Систему розробляють на довготерміновий період, яка має бути реалістичною і практично реалізованою. Визначати межі екологічних цілей та завдань підприємства. Слід відзначити, що зобов'язання, які містяться у екологічній політиці, мають бути обов’язково виконуваними, реалістичними, досяжними, а також сприяти розвитку системи управління навколишнім середовищем. Також враховувати виявлені у процесі попереднього аналізу екологічні аспекти і впливи (прямі і непрямі), що стосуються напрямів діяльності підприємства та використання ресурсів.
Керівництво підприємства, розробляючи систему екологічної політики, повинні взяти на себе зобов’язання запровадити різноманітні компоненти та принципи системи екологічного менеджменту, серед яких найважливішими є:
Окрім перелічених вище вимог, у політиці повинні також розглядатися такі питання, як:
Після розроблення проєкту екологічної політики варто перевірити текст документа на відповідність вимогам EMAS та/чи ISO 14001, а лише потім надати його зацікавленим сторонам як всередині організації (керівникам структурних підрозділів), так і зовнішнім стейкхолдерам (ділові кола, громадські організації, екологічні експерти тощо) для проведення консультацій.
Проєкт екологічної політики можна розмістити на офіційному сайті підприємства, зробити розсилку електронною поштою, провести зустрічі із зацікавленими сторонами, опублікувати оголошення на дошці оголошень чи у корпоративній пресі і т. ін.
Консультації із зовнішніми стейкхолдерами дають підприємству можливість продемонструвати готовність до діалогу з громадськістю та визначити найбільш ефективні шляхи проведення консультацій. Серед методів проведення консультацій всередині підприємства можна виділити такі: спеціальні наради; використання системи корпоративного опитування; розповсюдження внутрішнього інформаційного бюлетеня або пам'ятки; взаємодія з профспілками.
УВАГА! Стаття публікується частково!
Повна версія – в публікації «Як розробити ЕКОполітику з нуля?» від Ірини Швець, керівника екологічного відділу Покровської міської ради, провідного аудитора системи екологічного менеджменту в журналі «ECOBUSINESS. Екологія підприємства» №3, 2021
Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»