Під час складання звіту з ОВД виконавець повинен описати та оцінити ймовірні впливи на флору та фауну, біорізноманіття. Як має значення глобальне біорізноманіття? На ці питання надають відповіді експерти Сертифікаційного курсу для виконавців звіту з ОВД – Тетяна Морозова, кандидат біологічних наук, та Едуард Євтушенко, декан природничого факультету КДПУ, к.б.н., доцент кафедри ботаніки та екології.
Біорізноманіття – скорочена форма терміну «біологічне різноманіття». Біорізноманіття визначається як: різноманіття форм життя на Землі на всіх рівнях – від генів до екосистем, а також екологічні й еволюційні процеси, що підтримують його.
Біологічне різноманіття – це сукупність усіх живих організмів, які утворюють наземні й водні екосистеми Землі"
У 1994 р. Україна ратифікувала Конвенцію про біорізноманіття. В статті 2 Конвенції про біологічне різноманіття зазначено: «Біологічне різноманіття означає різноманітність живих організмів з усіх джерел, включаючи, серед іншого, наземні, морські та інші водні екосистеми і екологічні комплекси, частиною яких вони є; включає в себе різноманітність в рамках виду, між видами і різноманіття екосистем».
Біологічне різноманіття – це динамічна у просторі й часі система, яка постійно пов’язана зі змінами абіотичного середовища та впливом антропогенних чинників. Від інтенсивності їхньої дії залежить видовий склад екосистем, мікроеволюційні процеси в по-пуляціях, організація біосистем і динаміка.
Цінність біорізноманіття часто поділяється на дві основні категорії: утилітарна цінність (також її називають інструментальною, зовнішньою цінністю або цінністю використання); внутрішня цінність (властива самоцінність).
1.Утилітарна цінність
2.Внутрішня цінність
Внутрішня цінність характеризується як самоцінність об’єкта, незалежна від його значення для будь-кого чи будь-чого. Внутрішню цінність можна також розглядати як невід’ємне право на існування. У Хартії природи ООН (1982) відзначається внутрішня цінність біорізноманіття: «Кожна форма життя є унікальною та заслуговує на повагу, незважаючи на її значення для людини».
Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»