Медіа-корпорація CNN зібрала свідчення того, що сигаретні фільтри, які виготовляються з синтетичного матеріалу, забруднюють навколишнє середовище і не запобігають раку легенів.
У 2018 році Американське хімічне товариство оприлюднило дослідження, згідно з яким у світі щорічно виробляється близько 6 трлн сигарет. Понад 90 % з них містять пластикові фільтри, їх вага - понад 1 млн тонн. На рік раніше Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) визнала недопалки одним з найпоширеніших видів сміття у світі.
Багато курців помилково вважають, що фільтри виробляють з біорозкладного матеріалу.
Насправді захисна частина сигарети складається з ацетату целюлози - типу пластику, що розкладається у навколишньому середовищі до 10 років. Дві третини недопалків курці викидають безвідповідально, й зі стоком дощових і зливових вод пластикові фільтри змиваються в річки й океани, де починають виділяти токсичні речовини.
Стаття за темою: Недопалки цигарок – найбільша загроза для екології океанів
Нещодавно вчені з Університету Сан-Дієго (США) провели експеримент, який доводить небезпеку недопалків для живих істот. Вони помістили рибу у воду, попередньо настояну на недопалках; через 4 дні половина піддослідних риб загинула.
CNN нагадує, що сигаретні фільтри були винайдені в 1950-х роках для затримки токсинів і зниження захворюваності на рак легенів: тютюновий дим містить близько 250 шкідливих хімічних речовин (важкі метали, миш'як, ін.), 69 з яких провокують захворювання на рак. До середини 1960-х років хіміки зрозуміли, що саме через смоли і нікотин, які вони намагалися абсорбувати, люди і звикають палити. Звідтоді тютюнові компанії стали виготовляти менш ефективні фільтри, здатні пропускати нікотин. Тому ВООЗ називає шахрайськими заяви виробників тютюнових виробів про користь фільтрів для здоров'я.
Для боротьби із забрудненням недопалками в деяких країнах світу вводяться штрафи, з сигаретних пачок стягуються збори на прибирання вулиць. Деякі експерти пропонують впроваджувати біорозкладні фільтри, виготовляти їх із натуральних матеріалів: льону, конопель, бавовни. Інші фахівці стверджують, що такі фільтри теж накопичують токсини, для розпаду яких потрібно багато часу.
У 2018 році Європарламент підтримав пропозицію зобов'язати країни ЄС знизити на 50 % кількість пластику в фільтрах до 2025 року і на 80 % - до 2030-го.. Але рішення прийнято так і не прийняли. Замість цього в ЄС зобов'язали тютюнові компанії брати відповідальність за фінансування просвітницьких програм, забезпечення суспільних попільничок, збір відходів і розміщення на пачках сигарет з фільтром етикеток з інформацією про вміст пластику, який завдає шкоди навколишньому середовищу.
Джерело: журнал «ECOBUSINESS. Екологія підприємства» за матеріалами Зялёны партал
Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»