Закон України «Про оцінку впливу на довкілля» не встановлює вимог та критеріїв до виконавців Звітів з оцінки впливу на довкілля.
Відповідальність за розробку документації у сфері ОВД покладена на замовника планованої діяльності, адже відповідно до частини першої статті 6 Закону саме суб’єкт господарювання забезпечує підготовку звіту з оцінки впливу на довкілля і несе відповідальність за достовірність наведеної у звіті інформації згідно з законодавством.
Єдиною згадкою про виконавців звітів з ОВД є стаття 6 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», відповідно до частини восьмої цієї статті з оцінки впливу на довкілля підписується всіма його авторами (виконавцями) із зазначенням їхньої кваліфікації та зберігається в Єдиному реєстрі з оцінки впливу на довкілля протягом усього часу провадження планованої діяльності, але не менш як п’ять років з дня отримання рішення про провадження планованої діяльності.
У Додатку 4 до Порядку передачі документації для надання висновку з оцінки впливу на довкілля та фінансування оцінки впливу на довкілля, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2017 № 1026 зазначається, що підписи виконавців із зазначенням їхньої кваліфікації вказуються після викладення останнього 13-го розділу Звіту.
Водночас Закон «Про оцінку впливу на довкілля» та підзаконні нормативно-правові акти не містять відсильних норм щодо затверджених кваліфікацій розробників тощо.
Три роки практичного застосування Закону «Про оцінку впливу на довкілля» свідчать про низький рівень якості Звітів з ОВД, що розроблюються для видів діяльності та об’єктів різних галузей промисловості, як наслідок, такий стан справ не дає змоги в повною мірою об’єктивно оцінити ймовірні впливи на довкілля та передбачити заходи щодо їх усунення. Це слугує негативним трендом для просування дієвого довкіллєвого інструменту – оцінки впливу на довкілля, та підвищує рівень недовіри як збоку громадськості, так і з боку замовників планованої діяльності та розширює можливості прийняття суб’єктивних рішень з боку органів державної влади.
Тому Професійна асоціація екологів України, розуміючи важливість викликів, налагоджуючи конструктивний діалог між усіма сторонами взаємодії, вже працює над формалізацією процесу сертифікації експертів з ОВД, її законодавчим обґрунтуванням та дбає про професійне зростання експертної спільноти.
Старт навчання на сертифікаційному курсі для виконавців звіту з ОВД (просунутий рівень): 28 січня 2021.
Тривалість курсу: 60 днів
Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»