Хто власник відходів від ремонту транспортних засобів на СТО — власник (чи користувач) ТЗ чи СТО?
Варіант 1. Власник відходів — власник (чи користувач) транспортного засобу.
Якщо підприємство здійснює технічний огляд чи ремонт транспортного засобу на станції технічного обслуговування, але всі комплектуючі та витратні матеріали (мастила, нові АКБ, шини, фільтри тощо) закуповує самостійно та надає в СТО для заміни, то відпрацьовані комплектуючі, які будуть зняті з ТЗ будуть власністю підприємства. Ці відходи, більшість з яких є небезпечними, підприємство зобов’язано обліковувати та передавати на утилізацію чи видалення спеціалізованим чи ліцензованим організаціям. При цьому, слід звернути увагу на те, що такі відходи не можна залишити на СТО, оскільки жодна СТО не має Ліцензії на поводження із небезпечними відходами. Ці відходи потрібно забрати з СТО і надалі їх навіть можна продати, як, наприклад, відпрацьовані мастила чи АКБ, але покупець обов’язково повинен мати Ліцензію на поводження із небезпечними відходами.
Варіант 2. Власник відходів — СТО.
Якщо підприємство не закуповує за власний кошт жодних комплектуючих, а натомість має договір з СТО в якому написано, на кшталт «Відходи від ремонту та ТО транспортних засобів замовника — є відходами від діяльності СТО» та сплачує послуги СТО «під ключ», тобто не закуповуючи окремо запчастин, то власником відходів буде СТО. Як правило у СТО, в договорах яких є подібний пункт, мають власні Звіти про інвентаризацію відходів та технічні паспорти на відходи від своєї діяльності.
Зверніть увагу! Зберігати небезпечні відходи на території підприємства без отримання ліцензії на поводження із небезпечними відходами можна не більше 1 року.
Публікація є частиною журналу «ECOBUSINESS. Екологія підприємства» №11, 2020
Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»