Консультації

Повернутися до переліку консультацій

Як убезпечити бізнес від недостатньо професійної, але активної перевірки громадськими інспекторами в складі екоінспекції?

В ЗМІ є інформація щодо розширення штабу громадських інспекторів. Це громадяни, які, пройшовши профільне навчання, стають позаштатними колегами інспекторів, тож екологічна інспекція може залучати їх до перевірок підприємств. Як показує практика, інспектори зазвичай не знаходяться на підприємстві кожен день впродовж всього строку перевірки всі 8 робочих годин, тому що вони мають свій план робіт, затверджений наказом. А громадські інспектори зазвичай бажають перебувати всі 8 годин, все побачити, сфотографувати, прокоментувати. Як убезпечити бізнес від недостатньо професійної, але доволі активної перевірки громадськими інспекторами в складі екоінспекції?


Відповідь: Порушене питання надзвичайно актуальне. Не секрет, що недоброчесні громадські інспектори можуть зловживати своїми повноваженнями через бездіяльність інспектора з ОНПС.

Діяльність громадських інспекторів з охорони довкілля регламентується «Положенням про громадських інспекторів з охорони довкілля», що затверджене наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 27.02.2002 р. № 88. У Положенні визначено права та обов’язки громадських інспекторів з охорони довкілля.

Кодексом України про адміністративні правопорушення (стаття 255) визначено статті, зокрема (статті 48, 63-70, 73, 76-77-1, 78, 82, частини перша і третя статті 85, стаття 87, стаття 89 (щодо диких тварин), статті 91-4, 153), за якими громадський інспектор з охорони довкілля має право складати протоколи при виявленні ним порушення вимог природоохоронного законодавства і надавати їх Державній екологічній Інспекції для притягнення винних до адміністративної відповідальності.

До повноважень громадських інспекторів входять:

  • Контроль за охороною, раціональним використанням та відтворенням природних ресурсів, органами державної виконавчої влади та місцевого самоврядування.
  • Проведення перевірок щодо додержання вимог природоохоронного законодавства, норм екологічної безпеки охорони, раціонального використання та відтворення природних ресурсів.
  • Проведення рейдів та перевірок і складання актів перевірок.
  • Складання протоколів про адміністративні правопорушення.
  • Супровід осіб, які вчинили порушення природоохоронного законодавства, до органів місцевого самоврядування, органів внутрішніх справ та штабів громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону.
  • Перевірка документів на право використання об’єктів тваринного світу.
  • Зупинка транспортних засобів та проведення огляду речей, транспортних засобів, знарядь полювання і рибальства, добутої продукції та інших предметів.
  • Участь у підготовці судових матеріалів про відшкодування збитків, заподіяних унаслідок порушення законодавства та виступати в ролі свідків.
  • Роз’яснення вимог природоохоронного законодавства та екологічних прав.
  • Участь у проведенні громадської екологічної експертизи.
  • Одержання інформації про стан навколишнього природного середовища, джерела негативного впливу на нього та заходів, що вживаються для поліпшення екологічної ситуації.

Громадські інспектори здійснюють контроль спільно з працівниками Держекоінспекції та ї ї територіальних органів, які призначили їх і видали посвідчення громадського інспектора з охорони довкілля, іншими державними органами, які здійснюють контроль за охороною, раціональним використанням та відтворенням природних ресурсів, органами державної виконавчої влади та місцевого самоврядування, громадськими екологічними (природоохоронними) організаціями.


Зверніть увагу!

Вся робота громадських інспекторів з охорони довкілля підконтрольна керівникам (державним інспекторам), за якими вони закріплені.


Особи, за якими закріплені громадські інспектори (керівник підрозділу, державний інспектор), здійснюють наступну роботу:

  • надають громадському інспектору практичну і методичну допомогу з питань здійснення громадського контролю та координують його діяльність;
  • проводять з громадськими інспекторами навчання з питань здійснення їх діяльності, а також ознайомлюють з новими законодавчими та нормативними документами в цій сфері;
  • залучають громадських інспекторів до участі в перевірках, а також оформляють направлення для самостійного проведення рейдів та перевірок.

Громадські інспектори діють на громадських засадах, без додаткової оплати праці та без увільнення від основної роботи.

Перевірки громадськими інспекторами здійснюються виключно за направленням, підписаним керівником відповідного органу Держекоінспекції чи його заступником.

Як вбачається із Положення, громадські інспектори здійснюють контроль спільно з працівниками Держекоінспекції. Рейдові перевірки можуть здійснювати самостійно.

Отже, громадський інспектор не може підміняти інспектора з ОНПС.


Публікація є частиною журналу «ECOBUSINESS. Екологія підприємства» №12, 2021

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини з екології на нашій сторінці в Facebook

Розсилка новин

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсиланням спаму.
X
Завантаженя матеріалів цього розділу доступне тільки для зареєстрованих користувачів порталу.
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?
X
Читати матеріали цього розділу в повному обсязі можуть лише зареєстровані користувачі порталу
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»

ecolog-ua.com

Дякую,
не показуйте мені це!