Архів номерів

Презентаційний
випуск

Передплатіть у фахівця:
0 800 215 522
(безкоштовно в межах України)
або +38 066 690 87 10
(WhatsApp, Viber, Telegram),
sales@techmedia.com.ua

Передплатний індекс: 60750

NEWS

Моніторинг законодавства

 • Про енергетичну ефективність
 • Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України
 • Про внесення змін до пункту 17 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами
 • Про затвердження Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок

ЕКОЗАКОНОДАВСТВО

Підводимо підсумки поточного року: зміни дозвільної системи у сфері господарської діяльності

Однією з найактуальніших проблем в регуляторному середовищі країни є правове регулювання у сфері господарської діяльності. За поточний рік відбулися важливі зміни у Законі України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності». На що звернути увагу суб’єктам господарювання? Розглядаємо в матеріалі.

Яких термінових змін потребує процедура оформлення дозволів на викиди забруднюючих речовин та сплати екологічного податку?

Реформування у сфері охорони довкілля, які в Україні наразі відбуваються в основному на виконання положень Угоди про асоціацію між Україною та ЄС та мають, на жаль, дуже часто декларативний характер. Однією з нагальних проблем у сфері охорони атмосферного повітря в нафтогазовій галузі України є складна і досить тривала процедура з оформлення дозвільної документації для бурових підприємств. З метою спрощення процедури отримання дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря компанією НАК «Нафтогаз України» напрацьовано проєкт змін до деяких законодавчих актів. Яких нагальних змін потребує процедура оформлення дозволів на викиди забруднюючих речовин та сплати екологічного податку? Розглядаємо в матеріалі.

Криміналізація злочинів проти довкілля: розбираємо схвалений законопроєкт

6 жовтня 2021 року на черговому засіданні КМУ схвалено проєкт Закону України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України стосовно посилення відповідальності за кримінальні порушення проти довкілля». Загалом проектом конкретизовано об’єктивну сторону злочинних діянь та посилено кримінальну відповідальність. Детально розбираємося в матеріалі.

АКТУАЛЬНЕ ІНТЕРВ’Ю

Озеленення планети-2021: проєкт консолідації влади, громад та бізнесу, який реалізовується в 140 країнах світу

Проблема глобального потепління стає дедалі болісною для суспільства, тому ми маємо вживати негайних заходів задля гальмування даного процесу. Передусім маємо впровадити масштабну інформаційну кампанію, як на національному рівні, так і на міжнародному. «Озеленення планети–2021» — масштабний проєкт, покликаний об’єднати жителів планети заради спільного, більш «зеленого» майбутнього. Яка мета проєкту? Як вдалося консолідувати владу, громаду та бізнес? Та які результати вже можна спостерігати в реалізації проєкту? З’ясовуємо в інтерв’ю.

Як обрати вірний стратегічний курс для розвитку компанії?

«Акваполімер Інжиніринг» — це інженерно-виробнича компанія, яка пропонує комплексне вирішення завдань із проєктування, комплектації та монтажу очисних споруд на території України та за її межами. Діяльність компанії від початку ї ї заснування спрямована на створення сприятливих умов для збалансованого водокористування, відтворення та охорони водних ресурсів. Про підходи в роботі ТОВ «Акваполімер Інжиніринг» та запровадження нових ресурсоощадних технологій у використанні води, в усіх сферах нашої життєдіяльності на сучасному етапі, дізнаємося у керівника компанії Євгена Маковського.

АКАДЕМІЯ ЕКОЛОГА

Укладаємо договори на продаж відходів: перетворюємо відходи на цінну сировину

У процесі діяльності підприємства утворюються відходи, які йому вже зовсім можуть бути не потрібні, проте для іншого суб’єкта господарювання вони можуть стати корисною та цінною сировиною. Як відходи перетворити на цінну сировину? Що важливо знати при укладанні договорів на продаж відходів? З’ясовуємо в матеріалі.

ЕКОТРАНСФОРМАЦІЯ

«Данон» в Україні: стратегія, системність, сталість — формула трьох «С» на користь здорового довкілля

Дехто стверджує, що кожного разу, коли ми обираємо, що їсти чи пити, ми обираємо і світ, в якому хочемо жити. Адже наш вибір впливає на наше власне здоров’я, а також на здоров’я нашого суспільства та здоров’я нашої планети. У «Данон» стверджують, що здоров’я людини та здоров’я планети — тісно та нерозривно взаємопов’язані. Саме тому тут невпинно прагнуть до зниження негативного впливу на навколишнє середовище, адже лише здорове довкілля може сприяти виробництву корисних та поживних продуктів харчування, які так люблять споживачі. Це бачення стало основою для визначення стійких стратегічних цілей в галузі охорони навколишнього середовища. Яка ж екологічна стратегія компанії? Та як її дотримуються? З’ясовуємо в матеріалі.

Моніторинг якості атмосферного повітря в Україні: міф чи реальність?

«Ми можемо обирати, що ми хочемо їсти і пити і де ми хочемо бути, але не повітря, яким ми дихаємо. Впровадження розумних постів для контролю за забрудненням повітря є дуже важливим, бо, як відомо, загальний екологічний стан в нашій державі змушує бажати кращого. Дуже прикро, що Україна — одна з найбільших країн Європи — з її потужним промисловим потенціалом, власним видобутком стратегічної сировини та розвиненою інфраструктурою, має дуже низький рівень екологічної безпеки» — говорить СЕО групи компаній «ЕКНІС». Тож моніторинг якості атмосферного повітря в Україні: міф чи реальність? Та як обрати надійну компанію у сфері моніторингу якості повітря? Спробуємо з’ясувати із Віталієм Сенчуком.

Чи готові забудовники до екологічних викликів сьогодення?

Будівельники створюють майже всі об’єкти на земній кулі. І все, що побудовано, і те, що потрібно буде побудувати, — повинно успішно служити людям. На сьогодні ми спостерігаємо серед забудовників битву за лідерство на ринку, втрачаючи якість продукту. Проте, як віднайти баланс між якістю, екологічністю і доступністю. Та яких принципів потрібно дотримуватися при проектуванні екологічних будівель. І чи готові взагалі забудовники до екологічних викликів сьогодення?

Сталий розвиток від компанії «ДТЕК Тилігульська ВЕС»: реалізація екопроєкту «Острови птахів»

«Острови птахів» — екопроєкт, ініційований та реалізований компанією «ДТЕК Тилігульська ВЕС» та керівництвом Тилігульського регіонального ландшафтного парку в Миколаївській області. За своєю суттю — це штучно створена унікальна споруда у вигляді островів для підтримки популяції рідкісних і червонокнижних птахів на території лиману в межах Тилігульського регіонального ландшафтного парку. Площа споруди — 500 кв. метрів. Екопроєкт розроблений в рамках реалізації ESG-стратегії ДТЕК: екологія, соціальне партнерство і відповідальне управління. Більше про реалізацію екологічної стратегії компанії — з’ясовуємо в матеріалі.

ЕКОЛОГІЧНІ ПЛАТЕЖІ

Як нарахувати екологічний податок за скид забруднюючих речовин у водні об’єкти? Заповнюємо декларацію разом

Суб’єкт господарювання протягом звітного кварталу здійснює скид стічних вод. Згідно з умовами дозволу на спеціальне водокористування на підприємстві здійснюється щоквартальний контроль якості скинутих зворотних вод. Суб’єкти господарювання складають податкові декларації за встановленою формою. Що потрібно враховувати при розрахунку суми податку за скиди у водні об’єкти? Що потрібно враховувати при заповненні додатка 2 декларації з екологічного податку? Розглядаємо разом на прикладі.

ЕКОМЕНЕДЖМЕНТ

Якою має бути сучасна система екологічної безпеки на об’єктах нафтогазового виробництва, СТО, АЗС? Алгоритм для суб’єктів господарювання

Незважаючи на перспективу альтернативних джерел енергії, сьогодні нафтогазовий комплекс і його мережа залишаються формуючою енергетичною системою країни. Водночас об’єкти нафтогазової діяльності та виробництва здебільшого є об’єктами підвищеної небезпеки, зокрема й екологічної. Як сформувати систему екологічної безпеки на об’єктах нафтогазового виробництва? Які можливі негативні впливи на довкілля та як їх мінімізувати? З’ясовуємо з експертом і наводимо у вигляді алгоритму.

АКТУАЛЬНІ РОЗ’ЯСНЕННЯ

Законодавство з декарбонізації: що планується і як це вплине на діяльність підприємств?

Кабінет Міністрів України 30 липня 2021 року затвердив другий національно визначений внесок України до Паризької угоди, що стало завершенням дворічної історії моделювання, аналізу, обговорень та узгоджень численними сторонами цілі країни зі скорочення викидів парникових газів. Але, як відомо, завершення однієї історії — це початок нової. Тому питання «що далі?» з огляду на глобальний курс на декарбонізацію економік — Європейський зелений курс, повернення США в Паризьку угоду — є надзвичайно актуальним для України, підприємств та, загалом, кожного громадянина. Що планується і як це вплине на діяльність підприємств? З’ясовуємо в матеріалі.

РОЗБИРАЄМО СИТУАЦІЮ

Головоломки проведення процедури ОВД: чи законна вимога здійснити повторну оцінку впливу на довкілля?

Для провадження планованої діяльності по видобуванню пісковиків для виробництва щебеню будівельного та каменю на родовищі Х, Підприємство підготувало Звіт з оцінки впливу планової діяльності на довкілля (реєстраційний номер справи у Єдиному реєстрі з оцінки впливу на довкілля № АААА). В межах процедури оцінки впливу на довкілля проведено громадські обговорення планової діяльності після подання звіту з оцінки впливу на довкілля. В подальшому обласною державною адміністрацією було здійснено аналіз інформації наданої Підприємством, у звіті з оцінки впливу на довкілля та листом від 30.01.2020 № ААА повідомила Підприємство про відмову у видачі документа дозвільного характеру — висновку з оцінки впливу на довкілля по планованій діяльності. Чи законна вимога здійснити повторну оцінку впливу на довкілля? Розбираємо в матеріалі.

ПРАКТИКУМ ЕКОЛОГА

Є проблема? — Маємо рішення. Топ-10 запитань-відповідей

 • Підприємство має договір з комунальним підприємством на вивезення відходів ТБО, виробничих відходів на звалище. Хто є платником екологічного податку? Чи необхідно отримувати комунальному підприємству, якому передано в користування звалище, дозвіл на поводження з відходами?
 • В ЗМІ є інформація щодо розширення штабу громадських інспекторів. Це громадяни, які, пройшовши профільне навчання, стають позаштатними колегами інспекторів, тож екологічна інспекція може залучати їх до перевірок підприємств. Як показує практика, інспектори зазвичай не знаходяться на підприємстві кожен день впродовж всього строку перевірки всі 8 робочих годин, тому що вони мають свій план робіт, затверджений наказом. А громадські інспектори зазвичай бажають перебувати всі 8 годин, все побачити, сфотографувати, прокоментувати. Як убезпечити бізнес від недостатньо професійної, але доволі активної перевірки громадськими інспекторами в складі екоінспекції?
 • Під час перевірки інспектори просять надати чи привезти ксерокопії багатьох документів. В разі пропозицій ознайомитися з документами на підприємстві інспектори наполягають на ксерокопіях (не скан), погрожуючи написати, що інформацію підприємство не надало. Як аргументовано відмовити в наданні ксерокопій?
 • В складських приміщеннях підприємства, що орендуються, виникла надзвичайна ситуація (пожежа), наслідком якої стало повне знищення сировини рослинного походження підприємства. Зусиллями працівників Державної служби з надзвичайних ситуацій пожежу було ліквідовано. Складено акт. Здійснено опис втрачених матеріальних цінностей підприємства (визначено прямі збитки). Попередньою причиною виникнення пожежі є підпал. Чи потрібно оцінювати збитки, що завданні навколишньому природному середовищу внаслідок викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря (неорганізоване джерело викидів, що раніше не ідентифікувалось)? Якщо так, то за якою методикою їх вираховувати і кому здійснювати сплату (балансоутримувач чи орендар приміщень)? Який має бути алгоритм дій у сфері поводження з відходами. Чи потрібно їх ідентифікувати та враховувати при інвентаризації відходів як відходи, що виявлено вперше?
 • Чи може суб’єкт господарювання використовувати відпрацьоване мастило для власних потреб, наприклад для змащування деталей чи механізмів, чи в іншому обладнанні?
 • Чи можна будувати АЗС на ділянці, яка потрапляє в Смарагдову мережу?
 • Який клас небезпеки має тара з-під Засобів Захисту Рослин (ЗЗР)?
 • У дозволі на скиди є речовина, що нормується як зазначений сухий залишок. Чи потрібно сплачувати за нього екоподаток? Оскільки по факту він складається з інших речовин, які містяться у воді і за які сплачує підприємство.
 • Вироби з пінопласту (полістиролу) широко використо- вуються різними підприємствами: будівельними, торговельними, вантажоперевізними, точками громад- ського харчування і т. ін. З цього матеріалу виготовля- ють тепло- і звукоізоляційні матеріали, одноразовий термопосуд, упаковки для транспортування техніки та багато іншого. Що робити з цим матеріалом після експлуатації? Викидати пінопласт на смітник не мож- на! Навіть під впливом температур від -40 до +400 °С, цей матеріал розкладатиметься понад сотню років. Він легко переносить вплив ультрафіолету, води, пові- тря та інших природних факторів. При цьому можливі хімічні реакції з іншими речовинами, токсичні речовини яких потрапляють в ґрунт і атмосферу. Спалювати пінопласт також не можна! Під час його горіння в атмосферу виділяються: синильна кислота, чадний газ, сажа, фосген, бромистий водень. При вдиханні парів цих речовин тваринами і людьми можлива сильна інтоксикація і навіть смерть. Зберігати полістирол нез- ручно. Для нього необхідно окреме сухе приміщення, об’ємне за площею. Це незручно, оскільки пінопласт займає багато корисного простору. Який тоді вихід?
 • Зараз багато підприємств намагаються впроваджу- вати інтегровану систему менеджменту, що спільно вирішує проблеми якості, охорони праці, екології та енергоменеджменту. Екологічна політика компанії зазвичай надто залежить від прихильності вищого ке- рівництва. До речі, штрафи за невиконання вимог при- родоохоронного законодавства найчастіше надходять заступникам керівників підрозділів та самому екологу, а не керівникам підприємств. Як вважаєте, які інстру- менти може використовувати пересічний еколог під- приємства для підвищення прихильності керівника?

ЕКОШПАРГАЛКА

Шпаргалка еколога на 2022 рік

Розсилка новин

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсиланням спаму.
X
Завантаженя матеріалів цього розділу доступне тільки для зареєстрованих користувачів порталу.
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?
X
Читати матеріали цього розділу в повному обсязі можуть лише зареєстровані користувачі порталу
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»

ecolog-ua.com

Дякую,
не показуйте мені це!