Отримувати новини

Статті

Повернутися до переліку cтатей
Законодавство

Як ефективно управляти екологічними та соціальними ризиками в умовах євро(еко)інтеграції: ексклюзивний аналіз Baker Tilly. Частина 1

Головне в публікації:

  • ексклюзивний аналіз новацій європейських та українських регуляторних документів, що регламентують роботу бізнесу в екологічному контексті;
  • принципи запровадження законодавства ЄС

Євро(еко)інтеграція

В Угоді про асоціацію України з Євросоюзом приділено значну увагу питанням захисту довкілля й посиленню природоохоронної діяльності між сторонами. Згідно з Додатком ХХХ Угоди Україна зобов’язується наблизити своє законодавство до законодавства ЄС, що безпосередньо стосуватиметься підприємств, чия робота так чи інакше впливає на навколишнє природне середовище.

Які принципи запровадження законодавства ЄС?

Регламенти — найбільш пряма форма права ЄС. Регламенти мають обов’язкову юридичну силу для усіх країн-членів ЄС і часто подібні до внутрішніх державних законів.

Директиви встановлюють загальні правила, кінцеві результати та цілі, а також терміни, коли вони мають бути імплементовані. Країни-члени ЄС можуть переносити ці правила на власний розсуд.

Рішення стосуються лише конкретних питань із зазначенням певних осіб чи організацій та є повністю обов’язковими для виконання.

В основі європейського екологічного законодавства зазвичай застосовуються конкретні принципи, серед яких:
принцип «забруднювач платить» — сторона, відповідальна за забруднення, відповідно також є суб’єктом відшкодування збитків, завданих навколишньому середовищу;
принцип вжиття заходів перестороги — забезпечує швидке реагування в умовах можливої небезпеки для здоров’я людини, тварин або захисту навколишнього середовища;
принцип вжиття запобіжних заходів;
принцип відшкодування шкоди, завданої навколишньому середовищу, передусім у джерелі забруднення.

*Дедлайни у таблиці відображають терміни запровадження Директив чи їх положень згідно з Угодою про асоціацію, однак не завжди показують реальну ситуацію з імплементації, тому для деяких норм терміни готовності бізнесом можуть бути відтерміновані.

Оцінка впровадження

Існують різні економічні, соціальні та часові оцінки виконання Україною вимог Угоди про асоціацію. Найбільше капіталовкладень потребуватиме енергетичний сектор (особливо виробництво енергії з викопного палива), металургія, сільське господарство.

За оцінками Інституту економіки і прогнозування НАНУ, у найближчі 5–6 років на виконання екологічних вимог УА підприємствам потрібно буде витратити близько 11,5 млрд доларів США.

Попри значну кількість залякувань стосовно вартості та нагальності використання найсучаснішого екологічно-дружнього обладнання (чи навіть миттєвого закриття заводів) одразу після набуття чинності Угодою про асоціацію, популярних під час Революції Гідності, Угода не містить вимог стосовно негайних інвестицій у вартісну модернізацію підприємств чи призупинення їхньої діяльності. Навпаки, Україна сама може у більшості випадків визначити час і тривалість проведення реформ для покращення екологічної ситуації.

Підприємства самостійно здійснюватимуть аналіз своєї діяльності у пошуках ризиків та оптимальних шляхів зменшення впливу на довкілля й презентуватимуть плани відповідним контролюючим органам. Не виключена суттєва фінансова підтримка фінансових інституцій ЄС — ЄБРР та на модернізацію українських підприємств, яка також буде залежати від прозорої політики України у впровадженні екологічних вимог ЄС.

Крім того, виконання екологічних Директив ЄС не стільки потреба Співтовариства, скільки потреба України у чистішому повітрі, воді, придатному для життя навколишньому середовищі.


У № 12 журналу «Екологія підприємства» читайте продовження матеріалу «Торгівля викидами. Директива 2003/87/ЄС про встановлення схеми торгівлі викидами парникових газів»


Матеріал підготували: Олександр Баськов, керівник відділу сталого розвитку Baker Tilly та Катерина Громм, консультант

Джерело: журнал «Екологія підприємства» № 11, 2018

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини з екології на нашій сторінці в Facebook та каналі в Telegram

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини з екології на нашій сторінці в Facebook та каналі в Telegram

Читайте також:

Розсилка новин

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»

ecolog-ua.com

Дякую,
не показуйте мені це!