Пропонований новий законопроект про забезпечення екологічної безпеки передбачає, що кошти «екологічного податку» будуть спрямовані виключно на вирішення екологічних проблем. Головне завдання — зробити ЕКОПОДАТОК ЦІЛЬОВИМ!
Задля цього 16 травня народні депутати, бізнес та Професійна асоціація екологів об’єднують зусилля, готуючи резолюцію за результатами річної взаємодії на різних екомайданчиках в різних містах України, провівши обговорення, залучаючи найкращих експертів. Резолюція буде передана до Кабінету Міністрів України, а також профільного комітету Верховної Ради, щоб найближчим часом його можна було внести до сесійної зали і затвердити в першому читанні.
Важливість питання полягає ще й в тому, що в межах євроінтеграції Україна має виконати низку зобов’язань перед ЄС у питаннях посилення захисту навколишнього середовища та поступового скорочення шкідливих викидів.
Разом з тим головною проблемою впровадження природозахисних заходів є відсутність належної фінансової підтримки з боку держави. Практика використання екоподатку показує, що накопичення екологічного податку в бюджеті є вкрай неефективним, а кошти, отримані державною від сплати екоподатку, розчиняються в бюджеті та не використовуються за цільовим призначенням.
Через це екологічний податок не виконує в Україні своєї ролі, він не фінансує природоохоронних заходів, а підприємства — платники екоподатку не мають стимулу для екологічної модернізації, оскільки сплата податку і витрати на екологічну модернізацію є для них великим фінансовим навантаженням.
Відтак у цій сфері гостро назріла необхідність реформування механізму використання податку, а також створення стимулюючих факторів для платників податку.
Нагадаємо, під час проведення ЕCOFORUM–2019 від Professional Association of Ecologists of Ukraine (PAEU) у м. Києві 22 квітня 2019 року була запропонована та обговорена кардинально нова концепція використання коштів екологічного податку на екологічні потреби виробничих підприємств, яка може позитивно відобразитись на впровадженні природозахисних заходів в Україні.
Варто зазначити, що в роботі ECOFORUM-у взяли участь 176 делегатів, представники законодавчих і виконавчих органів влади, керівники та менеджери провідних компаній вітчизняної екології, провідні експерти громадських об’єднань і наукових організацій, а також 22 представники ЗМІ.
Новий підхід передбачає дуже простий, швидкий і незабюрократизовний механізм використання екологічного податку. Пропонується надати підприємствам право використання до 70% суми нарахованих коштів екологічного податку на компенсацію витрат із проведених природоохоронних заходів. Так, підприємства, які своєю діяльністю справляють негативний вплив на довкілля, як і раніше, повинні будуть звертатися до Мінприроди для отримання висновків і рекомендацій з оцінки впливу на довкілля задля усунення негативного впливу. Погоджені Мінприроди проекти з природоохоронних заходів будуть виконуватись підприємствами, після чого, в наступних періодах, підприємства зможуть знижувати нарахований екоподаток (але не більш ніж 70%) на суму понесених витрат на екологічні заходи.
Таким чином, екологічний ефект може бути досягнуто швидше й ефективніше, оскільки запропонований спосіб компенсування витрат на природоохоронні заходи вбачається дуже зручним для підприємств. Перевагою концепції є прозорий і вже працюючий механізм визначення переліку природоохоронних заходів Мінекології. Крім того, позитивним аспектом є відсутність необхідності мандрування частини коштів екологічного податку до держбюджету і назад, і як результат — економія часу та відсутність бюрократичних перешкод.
Що стосується решти коштів, пропонується спрямувати 45% коштів від екоподатку, які зараз потрапляють у загальний фонд Державного бюджету, до його спеціального фонду. У подальшому ці кошти будуть спрямовувались Міністерством екології та природних ресурсів виключно на природоохоронні цілі. Таким чином, екологічному податку буде повернуто статус цільового.
Очікується, що в такий спосіб справді буде реалізована суть екологічного податку — його використання за цільовим призначенням, в результаті чого має зменшуватись або нівелюватись негативний вплив на екологію.
Зменшити негативний вплив на довкілля можуть лише об’єкти, які цей вплив справляють — великі промислові підприємства. А спосіб його зменшення є тільки один — екологічна модернізація. Тож необхідно не просто невпинно збільшувати екологічний податок, а й стимулювати підприємства інвестувати в екологічні заходи. На зміну фіскального принципу «Забруднювач платить!» має прийти стимулюючий принцип «Забруднювач інвестує!».
Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»