Киянин Ігор Лук'янюк разом з сім’єю переселився у село Старі Кути (Івано-Франківська область) і намагається переконати селян не спалювати листя, сухостій та сміття.
Екоактивіст, який втік із загазованого Києва, бореться з паліями у Карпатах вже другий рік поспіль.
"Сусіди розпалюють ватру із сухої трави, листя, сміття та пластику просто на власному подвір'ї: буває вулиця настільки затягнута чорним димом, що доводиться білизну в будинок заносити і дитину забирати, - нарікає Ігор Лук'янюк. - Це просто міні-Чорнобиль в Карпатах".
Забруднене повітря не бентежить горян, на зауваження чужинця вони не реагують. Тож Ігор Лук'янюк бореться з паліями сміття доступними методами: незаконні дії знімає на камеру, викликає пожежників та поліцію. Як результат, на селян вже склали 11 протоколів.
Мешканці Старих Кутів не приховують своєї роздратованості у зв’язку з діями екосвідомого чужинця.
"Людина приїхала і наводить порядок, - нарікає місцевий мешканець. – Однак якщо дотримуватись закону, то у Кутах всіх потрібно штрафувати".
Більшість місцевих кажуть, що спалюють сміття, бо не знають, куди його дівати.
Як зазначають екологи, траву та листя можна закладати у компостні ями, а навесні отриманий перегній використовувати як добрива.
"Селяни не хочуть займатися ефективною утилізацією органічного сміття і готові дихати шкідливим димом, - пояснює керівник державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області Ігор Стефурак. – При спаленні вивільняються різні хімічні сполуки, які листя і трава втягують за весну-літо: може утворюватись безнопрен, який провокує рак".
До речі, у Старих Кутах лише у кожній п'ятій хаті уклали угоду на вивезення сміття. Така ж ситуація у сусідньому селі: мешканці спалюють суху траву і навіть не думають, що разом з димом у повітря потрапляють канцерогени, чадний газ, важкі метали, які шкодять здоров'ю людини.
Джерело: редакцiя журналу «Екологія підприємства»
Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»