Новини

Повернутися до переліку новин

На що звернути увагу при обробці, стабілізації та утилізації осаду стічних вод?

Осад стічних вод є побічним продуктом очищення стічних вод і продукується у великих кількостях по всьому світові. Збільшення чисельності населення та використання сучасних, більш ефективних технологій очищення стічних вод призводить до істотного збільшення кількості утворюваних осадів, тож його переробка стає невід’ємною частиною технологічних процесів на кожних очисних спорудах. На що звернути увагу при обробці, стабілізації і утилізації осаду стічних вод? З’ясовуємо із фахівцями Промислової Групи ЕКОТОН.

На сьогодні не розроблено жодних безшлакових технологій та рішень, які б дозволили повністю видалити осад комунальних стічних вод з навколишнього середовища і відповідати принципу нульового скидання осадів. Згідно зі звітом ЄС, ще у 2008 році в 26 країнах-членах було вироблено понад 10 мільйонів тонн сухої маси осаду стічних вод і цей показник невпинно зростає. За оцінками, одна людина може генерувати від 10 до 15 кг сухої маси осаду стічних вод на рік. Таким чином, оптимізація процесів обробки осадів стічних вод набуває ключового значення у технологічних схемах очищення стічних вод.

На сьогодні існує декілька головних проблем з якими стикаються під час оброблення осадів. Для комунальних очисних споруд — це перш за все нестача територій для складування мулу, а також негативний вплив переповнених мулових майданчиків на довкілля; для осадів промисловості — це висока вартість вивезення та скидання осаду на полігони, відсутність методів утилізації та технологій відновлення продуктів, негативний вплив полігонів на довкілля. Таким чином, роль обробки осадів на станціях очищення стічних вод є не менш істотною, ніж сама технологія очищення стоків, оскільки осад містить шкідливі для людини та природи речовини, збудники захворювань, і до того ж утворюються у значних об’ємах. З іншого боку, осад містить цінні елементи, а також речовини, що можуть бути утилізовані як джерело енергії або добрива після відповідного оброблення, відповідаючи таким чином принципу сталого розвитку.

Тож якісна обробка осадів стічних вод має забезпечити з одного боку отримання кінцевого продукту, що можна утилізувати тим чи іншим способом; з іншого боку, зменшити навантаження на екосистеми. Тож скидання осадів на мулові карти чи полігони без попереднього оброблення стає неприйнятним.

Актуальними наразі методами обробки осадів комунальних стічних вод є наступні:

  • анаеробне зброджування та синтез біогазу;
  • аеробна стабілізація осаду;
  • згущення та зневоднення;
  • компостування, вапнування тощо.

Окрім цього, серед методів обробки осадів промислових стічних вод актуальними є ще й наступні методи:

  • специфічне дезактивування та стилізування;
  • спалювання та отримання енергії;
  • відновлення та повторне використання.

У нашій країні та у більшості країн СНД раніше використовували лише технологію згущення та подальше висушування на спеціальних мулових майданчиках, або ж просто скидання на полігони. Хоч застосування цих технологій не потребує використання складних механічних пристроїв і додаткових експлуатаційних витрат, як-от електричної енергії, такі технології є застарілими і не відповідають сучасним вимогам щодо швидкостей перебігу процесів, якості обробки та санітарним вимогам з погляду на ймовірність забруднення ґрунту. Більш того, існуючі мулові майданчики та полігони займають величезні площі та переповнені. Натепер в Україні за різними оцінками накопичено приблизно 5 млрд тонн осадів стічних вод, а щорічно їх стає більше на 8 млн тонн. Площа земель, вкритих муловими майданчиками складає 300 тис. га, а щороку 800 га відчужується під складування нових осадів.

Різні методи оброблення осадів мають свої переваги та недоліки. Більше про методики — читайте в журналі №11, 2021 «ECOBUSINESS. Екологія підприємства».


З питань передплати:
0 800 215 522 (безкоштовно в межах України)
+38 066 690 87 10 (WhatsApp, Viber, Telegram)
sales@techmedia.com.ua


Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини з екології на нашій сторінці в Facebook

 

Розсилка новин

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсиланням спаму.
X
Завантаженя матеріалів цього розділу доступне тільки для зареєстрованих користувачів порталу.
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?
X
Читати матеріали цього розділу в повному обсязі можуть лише зареєстровані користувачі порталу
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»

ecolog-ua.com

Дякую,
не показуйте мені це!