Низка обов’язкових технологічних операцій у сільськогосподарському виробництві містять високі ступені ризику для персоналу підприємств. Зокрема, це стосується внесення азотних добрив у ґрунт задля підживлення культурних рослин.
Безводний аміак (NH3) – високоефективне, найбільш концентроване азотне добриво. Вміст діючої речовини азоту в ньому становить 82,2%. Вимоги до зрідженого безводного аміаку, що виготовляється для народного господарства та експорта, регламентує ГОСТ 6221-90. За зовнішнім виглядом безводний аміак являє собою безбарвну рухливу асоційовану рідину з досить різким запахом, яка на повітрі бурхливо кипить при температурі -33°С і швидко випаровується при температурі -77°С. Аміак – це токсичний газ. Він може перебувати в двох станах: рідкому і газоподібному. У чистому вигляді аміак називають рідким аміаком. Зберігання, транспортування і внесення безводного аміаку здійснюється тільки під тиском, як правило, у ємностях з робочим тиском до 16 атмосфер.
Рідкий аміак це дуже токсична і отруйна речовина. За рахунок своєї швидкої реакції з вологою, виділяється величезна кількість тепла, що може привести до опіку у живих організмів. У людей при роботі з аміаком без необхідних засобів захисту нерідкі опіки слизової оболонки очей і дихальних шляхів, блювання, нудота, запаморочення. Нейтралізація рідкого аміаку виконується тільки водою.
Найчастіше внесення азотних добрив через недотримання правил безпеки супроводжується такими поширеними травмами та загрозами: опіки шкіри через контакт з аміачною водою, отруєння організму людини, яка випадково вдихнула випари аміаку, ураження людей, які заправляють/регулюють розкидачі добрив та обприскувачі, механічні пошкодження внаслідок вантажних робіт з добривами.
Управління Держпраці у Чернігівській області звертає увагу працівників сільськогосподарських підприємств на необхідність неухильного дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці, у тому числі, НПАОП 01.41-1.08-82 «Правила безпечного застосування рідкого аміаку в сільському господарстві». Зокрема, працівники, що виконують роботи по внесенню аміачних добрив у ґрунт, мають бути забезпечені спецодягом: бавовняним костюмом із пилонепроникної тканини, гумовими чоботами, гумовими рукавичками, захисними окулярами, гумовим фартухом.
Заходи безпеки при внесенні азотних добрив у ґрунт дозволять уникнути ситуацій, пов’язаних зі шкодою здоров’ю працівників агропідприємства.
Якщо трапилося пошкодження техніки для внесення хімікатів, працівники повинні:
- стати у навітряний бік на віддалі від місця витоку небезпечної речовини та вдягти засоби індивідуального захисту, передусім протигаз;
- перекрити крани та вентилі у місткості із небезпечною речовиною;
- вжити заходи для очищення ділянки, де трапилася аварія, від людей, які не задіяні у ліквідації наслідків;
- за можливості відвести технічний засіб на достатню віддаль від населеного пункту, аби мінімізувати вірогідність додаткового завдання шкоди;
- повідомити відповідальних осіб про аварію, встановивши нагляд за місткістю із небезпечною речовиною.
Агрегат для внесення рідкого аміаку у ґрунт повинен бути обладнаний бачком із водою місткістю не менше 10 л (використовувати її для пиття, миття рук та на інші потреби заборонено).
У разі незначних несправностей під час роботи машин для внесення добрив потрібно зупинитися і виконати ремонтні роботи у засобах індивідуального захисту.
Роботу щодо внесення аміаку необхідно негайно припинити, якщо виявлено пошкодження з’єднувальних шлангів або витік аміаку через порушення герметичності. Працівник має стежити за показами манометра тиску аміаку в посудині, перевіряти роботу запобіжного клапана, відкриваючи його вручну під час роботи посудини, стежити за станом та кріпленням рукавів до ін’єкторних трубок. У кінці кожної борозни необхідно вимкнути насос-дозатор, проїхати із заглибленими робочими органами 8–10 м і тільки після цього можна підіймати культиватор (це запобігає загазованості робочої зони механізатора парами рідкого аміаку).
Джерело: cn.dsp.gov.ua
Завжди актуальні матеріали в журналі «Екологія підприємства» |
Придбати видання |
Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»