Для своєчасного виявлення, запобігання, усунення негативних наслідків і явищ для збереження біологічного різноманіття використовують моніторинг флори та фауни. Завдяки цій комплексній системі спостережень, збирання, оброблення, систематизації та аналізу інформації про стан рослинного та тваринного світу, яка дає оцінку і прогнозує його зміни, розробляє обґрунтовані рекомендації для прийняття управлінських рішень, можливо зробити виробництво максимально екологічно нейтральним.
Моніторинг змін чисельності та поширення видів живих організмів є основою природоохоронної діяльності, зокрема – за даними післяпроєктного моніторингу оцінюють ефективність вжитих практичних заходів зі збереження біорізноманіття і, в разі потреби, здійснюють їх коригування.
Післяпроектний моніторинг проводять такими етапами:
Моніторинг впливу визначається за станом флористичних і фауністичних комплексів. Проведення моніторингу фауни повинен охоплювати певні періоди, певні часові проміжки, тому що об’єкти моніторингу мають різні життєві цикли. Тому необхідно запланувати певну періодичність по моніторингу, щоб отримати комплексну і корисну інформацію стосовно стану довкілля. До прикладу, ссавці вивчаються за результатами їхньої життєдіяльності та досліджень їх екскрементів, а безхребетні - в теплі періоди, коли вони існують. Під час проведення після моніторингу флори проводять дослідження деревних рослин, чагарникових рослин, трав’янистих рослин, лишайників та грибів.
Дуже важливо правильно вибрати моніторингові площадки. До прикладу, на кар’єрі необхідно вибрати два основних ядра. Перше необхідно розташувати у тій частині кар’єра, яка вже не знаходиться у активному видобутку, а друге – в тому напрямку, куди буде розширюватися планова діяльність.
Виконуючи післяпроєктний моніторинг, спеціалісти застосовують такі методи досліджень:
В результаті проведення післяпроєктного моніторингу необхідно отримати аналіз видового складу та стану природних та антропогенно змінених комплексів і популяцій тварин, чисельність різних груп тварин та прогнозування її динаміки, поява нових, для території планованої діяльності, видів або зникнення існуючих; розробка оптимальних рішень та методичних рекомендацій зі збереженню біорізноманіття.
Джерело: Прес-служба Ecobusiness Group
Рекомендуємо стати учасником Курсу дистанційного навчання «ПІСЛЯПРОЄКТНИЙ МОНІТОРИНГ: основи організації та проведення» вже 16 квітня!
Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»