Новини

Повернутися до переліку новин

Про проєкт «Виявлення та моніторинг звалищ відходів»

Проєкт, що дає можливість поглянути на проблеми «зверху»

Людям чомусь подобається звалювати сміття у такі місця, де ще збереглася природа.
Маргарет Етвуд «Ласий шматочок»

Ще 40 років тому в Україні практично не було пластикової упаковки. Продукти харчування продавалися в паперовій обгортці, залізних бляшанках або скляних пляшках. Все це розкладалось у довкіллі або здавалось у пункти прийому вторсировини. Більшість спожитого в сільській місцевості було продуктами власного виробництва, а отже – взагалі не мало упаковки. В останні десятиліття ситуація радикально змінилась.

Високий рівень утворення відходів та низькі показники їх використання як вторинної сировини призвели до того, що в Україні у промисловому та комунальному секторах більшість твердих відходів, що накопичуються щороку, вивозяться на звалища. 

Згідно з офіційними даними у 2016 році майже 6% всіх звалищ в Україні були перевантажені, а 30% не відповідали національним стандартам екологічної безпеки. Наразі європейським стандартам не відповідають 99% діючих сміттєзвалищ.

Через недостатній рівень контролю та відсутність належної системи управління, щороку утворюється понад 27 тисяч несанкціонованих звалищ, а більшість із них мають стихійних характер. Їх появу важко відслідкувати з землі.

Саме через це й зародився проєкт, що дає можливість поглянути на проблеми «зверху».

На конкурсі інноваційних рішень для громад східної України EastCode 2021 від ПРООН серед понад 300 новаторів та змінотворців з усієї України, які запропонували інноваційні рішення для цифровізації державних сервісів і розвитку місцевих громад, наш проєкт «Виявлення та моніторинг звалищ відходів» ввійшов у дев’ятку переможців. 

Його метою є створення та підтримка доступного інструменту моніторингу динаміки просторового розміщення побутових і промислових відходів на східних регіонах України з використанням супутникових даних та алгоритмів глибинного навчання. 

Існуючі сервіси, які відображають місця сміттєзвалищ, в Україні доступні частково і мають певні недоліки. Зокрема, зазначаються саме локації сміттєзвалищ, а можливості оцінити територію, яка покрита звалищем, та його площу немає. 

Хмарний продукт, створений у ході проєкту, стане корисним інструментом космічного моніторингу та візуалізації даних для ефективного управління процесами і прийняття оптимальних рішень місцевими громадами щодо планів санітарного очищення міст і селищ, а також забудови і планування розвитку територій. Даний сервіс корисний для надання громадськості, бізнесу та державним органам актуальної інформації щодо розташування сміттєзвалищ та їх впливу на навколишнє середовище і допоможе зрозуміти, наскільки значна проблема зі звалищами, та замислитись про можливість її вирішення. Повноцінно розроблена технологія дозволить аналізувати розміщення звалищ по відношенню до об’єктів природно-заповідного фонду. 

В рамках пілотного проєкту карта сміттєзвалищ буде покривати ТГ Донецької області, а в результаті виконання проєкту буде масштабована на рівень й інших областей України. 

Громади отримають реальну картину забруднення своїх територій, матимуть валідні дані стосовно масштабу проблеми. Це дозволить негайно приступити до її вирішення - організації заходів по відновленню навколишнього середовища.

Ми вже активно працюємо над реалізацією своїх задумів, і не проходить жодного дня без того, аби нам не відкривалось щось нове, раніше невідоме. Хіба можна було припустити, що моніторинг звалищ - це процес, повний відкриттів? Виявилось, звалища можуть бути динамічними.

Таким чином ми проаналізували сміттєзвалище неподалік Докучаєвська, розростання якого показали у форматі gif з 2013 року і дотепер, в чому нам допомогли знімки супутника SPOT. 

Звісно ж, нікуди без труднощів та челенджів, що постають перед нами, але це саме те, що змушує горіти - розгадувати, докопуватись до істини, моніторити, моніторити… І нас таких багато! 

Між громадською організацією «Відкриті ініціативи», що є фундаментальною для проєкту «Звалище та моніторинг відходів», та Інститутом космічних досліджень НАНУ та ДКАУ було підписано меморандум про співпрацю, метою якого стали досягнення цілей захисту довкілля та екологічних прав громадян, відслідковування місць розташування сміттєзвалище та їх динаміки.

Об’єднання зусиль завжди сприяє ефективній організації та виконанню задач, тож продуктивність команди зросла в рази.

На прикладі звалища в Покровські громаді Донецької області ми показали, як бачимо об’єкти на землі на супутникових даних з різним просторовим розрізненням, та дізнались все про те, як підприємцю вдалось це звалище приватизувати. 

Окрім звалищ, ми зустрілись із шокуючим - пожежами, котрі знищують поля до тла, і ми впевнені - це далеко не все, на що ми поглянемо із широко відкритими очима. Попереду все та навіть більше.

Проєкт «Виявлення та моніторинг звалищ відходів», який є переможцем національного конкурсу інновацій EastCode 2021, реалізує ГО «Відкриті ініціативи» за технічного адміністрування Center42 у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру та за фінансової підтримки урядів Данії, Швейцарії та Швеції.

Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН із питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).

Програму підтримують дванадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.

#UNRPP #EastCode2021 #BI #ВідкритіІніціативи #LDMS #ВМЗВ #ВиявленняТаМоніторингЗвалищВідходів 

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини з екології на нашій сторінці в Facebook

 

Розсилка новин

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсиланням спаму.
X
Завантаженя матеріалів цього розділу доступне тільки для зареєстрованих користувачів порталу.
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?
X
Читати матеріали цього розділу в повному обсязі можуть лише зареєстровані користувачі порталу
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»

ecolog-ua.com

Дякую,
не показуйте мені це!