У рамках реформи вже з 1 січня 2030 року всі полігони в Україні мають бути приведені у відповідність до європейських стандартів екологічної безпеки, або закриті.
“Реформа спрямована на зменшення захоронення відходів та збільшення обсягів їх переробки, як у Європі. Однак зрозуміло, що на першому етапі ми не зможемо повністю відмовитися від полігонів, як наприклад, це вже зробила Швейцарія. Полігони в Україні будуть, але лише ті, які громади передбачать у регіональних та місцевих планах управління відходами та за умови, що вони повністю відповідатимуть сучасним стандартам безпеки. Прийматимуть такі полігони лише те, що не піддається рециклінгу”, – пояснює заступниця Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Вікторія Киреєва.
Щоб оператори встигли підготуватися до змін, Міндовкілля вже розробило Вимоги до плану приведення місць розміщення відходів у відповідність з новими вимогами законодавства. Наразі документ опублікований для громадського обговорення.
Він імплементує норми європейської Директиви 1999/31/ЄС, зокрема статті 14. Цією статтею встановлено вимоги до подальшого функціонування існуючих місць захоронення відходів.
Відтак, якщо полігони не відповідають сучасним стандартам (а в Україні таких більшість), оператори мають розробити плани заходів та привести їх у відповідність – у іншому випадку полігони будуть закриті.
План розроблятимуть на весь строк експлуатації місяця розміщення відходів, але не більше ніж на 10 років з дня введення в дію Вимог, розроблених Міндовкіллям.
У документі оператори мають передбачити заходи щодо:
Щодо останнього пункту, згадаємо, лише пожежу на полігоні у Львівській області та її наслідки. Загалом пожежі трапляються “системно” на українських звалищах. Наприклад, наприкінці цієї весни вчергове горів полігон у с. Пустовійтівка на Сумщині. Пожежу гасили добу, вогонь охопив 1 гектар площі сміттєзвалища. В результаті у повітря потрапив значний обсяг шкідливих речовини, а ДЕІ нарахувала сотні тисяч гривень збитків та передала матеріали до прокуратури. Наприкінці вересня зайнялося 2 га полігону на Миколаївщині у с. Таборівка. Наслідки ліквідовують досі.
Після розроблення планів оператори повинні будуть щороку оприлюднювати інформацію про вжиті заходи з приведення у відповідність полігонів. Контролюватиме ж виконання плану Держекоінспекція. У разі виявлення порушень і невиконання приписів, Інспекція ініціюватиме анулювання дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів.
Нашій країні потрібне чисте довкілля та європейська якість життя для українців, і реформа системи управління відходами також спрямована на досягнення цих цілей.
Джерело: Міндовкілля
Також дізнавайтеся як оформлювати та подавати документи в орган ліцензування небезпечних відходів із матеріалу "Ліцензування небезпечних відходів".
Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»