Новини

Повернутися до переліку новин

Українські вугільні ТЕС забруднюють повітря більше ніж вся енергетика Європи

Бурштинська ТЕС є найбруднішою електростанцією Європи, а Україна викидає отруйного пилу з вмістом важких металів більше, ніж всі країни ЄС, Туреччина та Західні Балкани разом узяті.

Про це повідомляє громадська організація «Екодія» посилаючись на нове дослідження міжнародного аналітичного центру EMBER. Згідно з їх розрахунками, Україна продукує 72% всіх викидів зольного пилу в Європі, 27% двоокису сірки та 16% оксидів азоту. 

«Бути найбільшим забруднювачем Європи – сумнівне досягнення. Використання вугілля є не лише економічним тягарем для держави, але й створює величезні ризики для здоров’я та життя наших громадян», – коментує Костянтин Криницький, керівник відділу енергетики ГО «Екодія».

Серед топ-10 електростанцій з найбільшими викидами зольного пилу (PM10), Україні належать 8 електростанцій. Сюди входять Курахівська, Бурштинська, Трипільська, Луганська, Зміївська, Вуглегірська, Слов’янська, Ладижинська ТЕС. Всі вони були введені в експлуатацію у 60-70-х роках минулого століття.  В топ-30 по цим викидам входить 18 українських ТЕС. Водночас зазначається, що мікрочастки пилу PM10 у забрудненому повітрі є причиною близько 80% передчасних смертей, пов’язаних з викидами вугільних електростанцій у Європі.


Джерело: EMBER/Екодія

Як свідчать аналітика EMBER а обсягами викидів двоокису сірки (SO2) Бурштинська ТЕС займає 1-ше місце на континенті. Вона також є найстарішою ТЕС серед десятки топ-забруднювачів – її ввели в експлуатацію у 1964 році. Серед 30 найбільших джерел викидів цієї отруйної речовини Україні належать 12 станцій.  

Що стосується викидів оксидів азоту (NOx), то Запорізька ТЕС займає 2 місце серед найбільших забруднювачів. Інші українські ТЕС поступаються лише найбільшим електростанціям Європи (Німеччини, Польщі та Сербії). Проте і тут в рейтингу топ-30 забруднювачів Україні належить 9. 

Автори дослідження зауважують, що з часу приєднання України до Договору про Енергетичне Співтовариство у 2011 році жодна з українських ТЕС не була приведена у відповідність до вимог Директив ЄС щодо викидів. 

«Україна зобов’язана взяти курс на відмову від використання вугілля в енергетиці та закрити застарілі, брудні, ненадійні та небезпечні вугільні потужності. При цьому, це повинно відбуватися у справедливий спосіб до населення тих міст, які наразі економічно залежать від видобутку та спалення вугілля. Створення нових чистих підприємств та перекваліфікація працівників мають стати основою для справедливої трансформації відповідних регіонів», - резюмує Криницький.

Згідно з підрахунками Секретаріату Енергетичного Співтовариства суми державних субсидій у вугільну енергетику України є найбільшими у всьому регіоні і в 2018-2019 роках склали 751 мільйон євро.

Домінуючі позиції на ринку теплової генерації належить компанії ДТЕК Ріната Ахметова. Йому належать 9 з 15 українських теплоелектростанцій, 17 шахт, вуглезбагачувальні комплекси, а також не менш брудні металургійні та коксохімічні підприємства, об’єднані в холдинг “Метінвест”.

Агенція з охорони довкілля США зазначає, що дрібний зольний пил у формі мікрочасток PM2.5 може потрапляти в кровотік, пошкоджувати легені й серце, спричиняти інсульт та призводити до передчасної смерті. Двоокис сірки у високих концентраціях здатен викликати небезпечне для життя накопичення рідини в легенях, а навіть одноразовий вплив високої концентрації може спричинити хронічні захворювання на зразок астми. А оксиди азоту викликають запалення дихальних шляхів і порушують нормальні клітинні механізми, пошкоджують тканини, знижують властивості імунітету людини. Викиди двоокису сірки та оксидів азоту також призводять до кислотних дощів, які шкодять лісам та іншим екосистемам, тоді як осаджуючись на землю зольний пил забруднює ґрунти токсичними важкими металами. Згідно результатів багаторічного наукового дослідження, опублікованого в 2011 році, загальні екологічні збитки від вугільної енергетики в США оцінювалися від 175 до 523 мільярдів доларів на рік.

9 із 20 найбрудніших підприємств теплової енергетики в Україні належать ДТЕК Ріната Ахметова, 3 ТЕС державної Центренерго до недавнього часу контролювалися Ігорем Коломойським, 1 ТЕС належить краматорському депутату від групи "Довіра" Максиму Єфімову, а найбрудніші ТЕЦ – екс-нардепу Анатолію Шкрібляку. Всі приватні ТЕС та ТЕЦ, що працюють в Україні, оформлені на офшорні компанії і виводять прибутки за кордон.

Джерело: ecotown.com.ua

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини з екології на нашій сторінці в Facebook

Читайте також:

 

Розсилка новин

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсиланням спаму.
X
Завантаженя матеріалів цього розділу доступне тільки для зареєстрованих користувачів порталу.
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?
X
Читати матеріали цього розділу в повному обсязі можуть лише зареєстровані користувачі порталу
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»

ecolog-ua.com

Дякую,
не показуйте мені це!