Відповіді надає еколог Національної поліції, член редакційної ради «Екології підприємства» Валентин Щербина |
1) Як створюють комісії з інвентаризації? Як і задля чого створюється інвентаризаційна комісія з представників апарату управління підприємства, бухгалтерської служби (представників аудиторської фірми, централізованої бухгалтерії, суб’єкта підприємницької діяльності — фізичної особи, яка здійснює ведення бухгалтерського обліку на підприємстві на договірних засадах) та досвідчених працівників підприємства, які знають об’єкт інвентаризації, ціни та первинний облік (інженери, технологи, механіки, виконавці робіт, товарознавці, економісти, бухгалтери).
Інвентаризаційну комісію очолює керівник підприємства (його заступник) або керівник структурного підрозділу підприємства, уповноважений керівником підприємства.
Положення про інвентаризацію активів та зобов’язань, затверджене наказом Міністерства фінансів від 02 вересня 2014 р. № 879.
Наказом керівника до комісії може бути включено еколога підприємства.
2) Що обов’язково слід врахувати в бухгалтерському обліку стосовно відходів і вторсировини?
Проблемні питання утворення відходів виникають на етапі утворення відходів через неузгодженість екологічного законодавства та законодавства про бухгалтерський облік.
Основний нюанс, який потрібно врахувати — більшість активів підприємства, які списуються, фактично не є відходами. Їх можна обліковувати як ТМЦ, що були у вжитку, та, у разі наявності попиту на ринку, продавати як товар за справедливою ціною.
Виняток — особливо небезпечні відходи, для поводження з якими необхідна ліцензія. Наприклад — лампи люмінесцентні, тара з-під хімічних засобів захисту рослин та ін.
Усі інші види ТМЦ можуть бути продані як товар чи передані на утилізацію як вторинна сировина.
Усі операції поводження з відходами можливі лише з тими відходами, які набули юридичного статусу відходів.
Датою утворення відходів і набуття юридичного статусу відходів є дата оприбуткування результатів списання на позабалансовий рахунок 026100 (без визначення ціни).
Усі інші ТМЦ є запасами (активами) підприємства, що мають ціну та можуть бути реалізовані з метою отримання прибутку за справедливою ціною.
3) Як визначити ціну вторсировини на підприємстві та як це документально оформити?
У бухгалтерському обліку матеріали, які отримані від ліквідації або списання необоротних активів, оприбутковуються на субрахунок 209 «Інші матеріали» з визнанням решти доходу відповідно до п. 28 П(С)БО 3 та Інструкції № 291.
Про таку операцію свідчитиме запис Дт 209 – Кт 746.
Ціна визначається за середніми показниками на ринку вторсировини на момент обліку.
Джерело: журнал «Екологія підприємства»
Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»