Такі підприємства поєднує зацікавленість зробити навколишнє середовище чистішим.
Марек Гуз, власник фірми Urbanbin, 25 років виробляє металеві контейнери для сміття від 110 до 1100 літрів. Сьогодні на виробництві, яке знаходиться у Гданську, працює 20 осіб.
«Спочатку вивчав муніципальний ринок поводження з відходами, а потім створив кілька моделей різного об'єму і кольору, що підходять під обслуговування різними сміттєзбиральними машинами», - розповідає підприємець. Контейнери забезпечені чіпами, які дають можливість контролювати рівень наповнення ємкостей».
На контейнери у Польщі встановлюють сенсор, що позначає його приналежність і унікальність. «Контейнерна кришка замикається на ключ, щоб туди не потрапляло "чуже" сміття, - розповідає Марек Гуз. Перед вивантаженням вміст контейнера зважується, тобто мешканці платять тільки за конкретну вагу».
Зроблені зі сталі контейнери у 3-4 рази довговічніше, ніж пластикові баки, а коштують всього на 20-30% дорожче, продовжує Марек Гуз. «Девіз мого підприємства - думай про майбутнє!, - пояснює він. - Після закінчення терміну служби металевих контейнерів, який сягає 15 років, мої контейнери можна переплавити на новий виріб».
25 років тому сім'я Лусина започаткувала фірму Haba з очищення води у приватних домогосподарствах. Сьогодні на підприємстві, яке знаходиться у невеликому чотирнадцятитисячному містечку Гроджік у 50 км від Познані, працює 35 осіб.
Haba виробляє компактні сертифіковані очисні споруди, які зручно розміщуються на ділянці, не залишають неприємних запахів і забезпечують всі необхідні стандарти якості очищення води. Індивідуальна очисна станція складається з двох сполучених ємностей: у першій відбувається первинне відділення осаду, а у другій - біологічна очистка за допомогою реактору.
«Найменший за обсягом очищення варіант очисної системи, яка обслуговує родину з 4 осіб, розрахований на 2,3 кубометри стоків і коштує близько 7 тис. злотих (до 53 тис. гривень), - пояснює менеджер Марта Лусина. Систему можна зробити заглибленою у присадибний газон, прикрити звичайним люком так, що її навіть і не видно буде».
Haba має досить широку товарну лінійку: підприємство випускає установки для очищення побутових та промислових стоків. Продукцію купують у багатьох регіонах Польщі та за межами країни.
Ще один сімейний бізнес - група VIVE Textile Recycling, яка лідирує у сфері переробки текстилю на європейському ринку вже 25 років.
На підприємстві, яке знаходиться у місті Кельце, за 180 км від Варшави, збирають, сортують та виготовляють виготовляють з використаного текстилю промислові вироби.
Сьогодні у групі працює понад 1200 осіб, щодня переробляється понад 400 тонн сировини.
На спеціальних лініях речі, які були у вжитку, сортують за кольором, призначенням, складом тканини. Якісні речі готують для подальшого продажу - після прання та апретування вони потрапляють у мережу магазинів VIVE Profit, а старі – переробляють: подрібнюють, гранулюють і використовують як сировину для нового продукту.
«Для виготовлення промислових серветок або схожих на ламінат тротуарних плит, садових лав та столів "під дерево" у гранульовану суміш додають близько 10% вживаних поліетиленових пакетів, - розповідає менеджер з маркетингу Евеліна Розара. – Виготовляємо також еко-торби, що нагадують валяні вовняні вироби, - і в рамках акції "Торба за торбу" вручаємо їх тим, хто не викидає вживані речі в загальний контейнер, а приносить їх в спеціальні пункти для подальшого рециклінгу - одна така сумка, вироблена зі старих речей, економить до 2600 літрів води».
У Польщі контейнери для збору текстилю від населення встановлюють у людних місцях.
Щоб змінити ставлення до речей, створених заново з перероблених матеріалів, партнер проекту - Маріуш Пржибильський, один з найвагоміших польських дизайнерів у 2016 році реалізував проект, який об'єднав дві області - високу моду та утилізацію використаного одягу. У співпраці брендів Przybylski та VIVE Textile Recycling виникла колекція "Трансплантація". Обрані моделі унікальної колекції експонувалися на виставці POL-ECO-SYSTEM 2017.
Коли національне законодавство, держава та місцева влада створюють сприятливі умови для бізнесу, то охорона навколишнього середовища стає не тільки соціальною інвестицією, а й економічно вигідною справою.
Джерело: редакцiя журналу «Екологія підприємства»
Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»