У зв’язку зі збройним конфліктом на сході України, анексією АР Крим Росією, розірванням економічних зв’язків з російським експортним ринком та іншими складними економічно-політичними умовами,промислове виробництво на території нашої держави значно скоротилося, скоротилося і утворення промислових відходів, так у 1994 році у порівнянні з 2015 роком з 4,95 млн. тонн до 587 тис. тонн.
Особливо різкий спад спостерігається у період з 1994 по 1995 рік, з 2008 по 2009 рік та починаючи з 2014 року.
Тенденції останніх чотирьох років щодо утворення відходів I-IV класу, свідчать про скорочення на 32 % обсягу відходів гірничодобувної промисловості, на 24 % — виробничих відходів, на 29 % — відходів, що утворюються під час виробництва енергії.
Зменшення промислового сектору та перехід на менш затратне виробництвоне не вирішує існуючих проблем з накопиченням та подальшим поводженням, утилізацією або видаленням промислових відходів на виробничих підприємствах, також це явно не відображає застосування покращених методів уникнення/мінімізації утворення відходів, їх утилізацію або видалення у галузі.
Відходи — це не лише поняття з екологічних, технічних або геологічних наук, а й економічна категорія, що ґрунтується на тому, що відходи є економічним об’єктом від управління яким залежить розвиток економічних систем як окремого підприємства (окремих регіонів) так і країни в цілому. Адже відходи — це невід’ємна складова виробництва та взаємодії підприємства з навколишнім середовищем.
Слід зазначити, що чинним законодавством України чітко не визначені поняття «промислові відходи», «відходи виробництва», тож доречним було б уведення в норми законодавства цих понять, що полегшило б відмежування їх від інших видів відходів, та забезпечило ефективнішу реалізацію норм законодавства у цієї сфері, в тому числі як поводження з вторинним ресурсом.
Тобто формулюючи поняття «промислові відходи», необхідно відокремити від загального поняття «відходи» з урахуванням специфіки. Великомасштабне використання природних ресурсів і високий рівень відходності у минулому призвели до значного накопичення промислових відходів, яке продовжується і зараз,призвело до нагальної потреби невідкладного їх поділу на категорії ресурсоцінних та небезпечних відходів, що потребують знешкодження або проведення додаткової, більш затратної їх нейтралізації.
Державний класифікатор відходів (далі — ДК 005-96), який є документом інформаційного забезпечення та управління відходами, не визначає клас небезпеки відходу, він лише передбачає класифікацію відходів на основі системи обліку із дотриманням гармонізації з міжнародними нормативними документами, стандартами у сфері екології, ресурсозбереження та повторного використання сировини. Він поділяє відходи на дві основні групи: відходи виробництва (промислові відходи) та відходи споживання (відходи вжитку). Однак положення ДК 005-96 мають суттєві недоліки, що потребують його оновлення.
В Україні немає єдиного нормативно-правового акта, в якому б наводився список відходів та визначався ступінь їх небезпеки(шкідливості)….
Більше — у журналі «ECOBUSINESS. Екологія підприємства» № 2, 2019
Стаття роз’яснить:
Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»