На жаль, в Україні існує серйозна проблема з утилізацією подібних відходів. На території СРСР активно використовувався метод захоронення трупів тварин у худобомогильниках аж 70-х років ХХ століття. Такі місця є майже у кожному місті, а землі, на яких розташовано ці поховання, практично на десятиліття викреслені з розряду придатних до використання.
Основними нормативними документами у цій сфері є:
1. Закон України «Про відходи» від 5 березня 1998 року № 187/98-ВР (далі — ЗУ ««Про відходи»»).
2. Закон України «Про побічні продукти тваринного походження, не призначених для споживання людиною» від 7 квітня 2015 року № 287-VIII.
3. Закон України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин» від 18 травня 2017 року № 2042-VIII (набрав чинності 04.04.2018).
Відходами тваринного походження є мертві тварини, відходи, що утворилися внаслідок виготовлення продукції із тваринної сировини, непридатної для споживання людиною і твариною, а також підлягають обов’язковій утилізації, крім продуктів метаболізму, що використовуються для виробництва біогазу або органічних добрив.
Утилізацію відходів тваринного походження мають здійснювати спеціалізовані підприємствами (підрозділами) з утилізації відходів тваринного походження і не можуть здійснювати підприємства, що виробляють продукцію тваринного походження, призначену для споживання людиною, за винятком випадків здійснення такої діяльності спеціалізованими підрозділами з утилізації відходів тваринного походження.
Відсоток утворення відходів сільського господарства становить порівняно незначну частку загального обсягу утворених відходів — не більше 4 % усіх відходів I–IV класу, що утворюються протягом періоду статистичних спостережень.
Згідно з даними статистичних спостережень, за минулі роки з понад 13,5 млн тонн утворених сільськогосподарських відходів наймасовішими є:
У Національній стратегії управління відходами в Україні до 2030 року, схваленій Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2017 року № 820-р (далі — концепція), передбачено:
Для вирішення питання, пов’язаного з подальшим поводженням із відходами тваринного походження, внесені зміни до ЗУ «Про відходи» (стаття 35-2), зокрема, в частині, що всі відходи тваринного походження повинні передаватись їх виробниками на підприємства з утилізації.
Важливо! На території України може здійснюватися утилізація тільки тих відходів тваринного походження, що утворені в Україні. Якщо територіальне походження відходів тваринного походження встановити неможливо, утилізація таких відходів може здійснюватися за рішенням надзвичайної протиепізоотичної комісії.
Основними порушеннями при поводженні з відходами тваринного походження є: порушення правил ведення первинного обліку та здійснення контролю за операціями поводження з відходами або неподання чи подання звітності щодо утворення, використання, знешкодження та видалення відходів з порушенням правил передачі виробничих відходів, самостійне спалювання та захоронення відходів.
Усі суб’єкти господарювання, діяльність яких призводить до утворення відходів тваринного походження, повинні дотримуватись вимог ЗУ «Про відходи», зокрема статті 35-2, та забезпечувати вирішення питання подальшої утилізації цих відходів.
Увага! Матеріал публікується частково! Повна версія – в рубриці Актуальні роз’яснення журналу «Екологія підприємства» № 5, 2018
Джерело: журнал «Екологія підприємства»
Придбати електронний журнал «Екологія підприємства»
Придбати вигідний комплект видань
Свіжий номер журналу
Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»