Законопроект № 3576 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за незаконне видобування корисних копалин» за підтримки 283 народних депутатів прийнято у першому читанні.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 827 до корисних копалин місцевого значення віднесено: вапняк, гажа, гіпс, сапропель (сировина для хімічних меліорантів ґрунтів); гіпс, вапняк, крейда (сировина для будівельного вапна та гіпсу); пісок (сировина піщано-гравійна); суглинок, супісок (сировина цегельно-черепична).
Одним із пріоритетних завдань держави є захист природних ресурсів у тому числі і надр, тому у Кримінальному Кодексі України встановлено відповідальність, що передбачена у розділі VIII Особливої частини КК України «Злочини проти довкілля». Так, у ст. 240 КК України передбачена кримінальна відповідальність за порушення правил охорони або використання надр. У ч. 2 ст. 240 КК України передбачена кримінальна відповідальність за незаконне видобування корисних копалин загальнодержавного значення.
Але видобування корисних копалин, зокрема піску в промислових масштабах є досить прибутковим бізнесом, що наносить невідворотної шкоди довкіллю. Самовільна розробка створює ситуації щодо небезпечного стану піщаних кар`єрів, порушення земель, що в майбутньому потребують рекультивації. Тому існує реальна потреба у встановленні кримінальної відповідальності за незаконне видобування корисних копалин місцевого значення.
Даний законопроект передбачає:
Доповнення статті 240 КК України нормами щодо посилення кримінальної відповідальності за незаконне видобування корисних копалин місцевого значення;
Введення відповідальності за незаконне видобування корисних копалин у великому розмірі та особливо великому розмірі;
Збільшення штрафів у порівнянні з діючими нормами.
Також пропонується наділити повноваженнями ДержГеоНадра щодо розрахунків збитків заподіяних державі.
Наразі до законопроекту можна подавати правки до другого читання.
Олег Бондаренко, Голова Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування
Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»