Сьогодні найкращі доступні технології та методи управління є базисом європейської системи управління промисловим забрудненням. Ці документи не лише обов’язкові, але й уніфіковані для всіх країн-членів ЄС. Однак, окрім Європейського Союзу, найкращі доступні технології та методи управління використовують й у інших регіонах.
Так, з 2016 року Європейське бюро з досліджень промислової трансформації та викидів співпрацює з Організацією економічного співробітництва та розвитку, до якої окрім деяких європейських країн входять Канада, США, Мексика, Чилі, Австралія, Нова Зеландія, Японія, Південна Корея та інші.
Тож у співпраці з Бюро Експертна група ОЕСР підготувала 7 ґрунтовних аналітичних звітів, які аналізують досвід застосування НДТМ та інших близьких підходів.
Зокрема, підхід до контролю та запобігання промисловому забрудненню застосовується у США, Південній Кореї, Індії, Молдові, Казахстані, Вірменії, В’єтнамі, Грузії, Новій Зеландії. І це невичерпний перелік.
Звісно, екологічні стандарти в різних країнах можуть відрізнятися. Але діє базовий принцип – застосування найкращих технологій, що зменшують або запобігають забрудненню довкілля.
Цікаво, що в аналітичному звіті ОЕСР 2018 року йдеться, що Південна Корея та Китай мають стандартизовану методологію для визначення найкращих доступних технологій. Індія має стандартизовану процедуру визначення гранично допустимих викидів, яка враховує НДТМ. У той час, як у США та Новій Зеландії процедури варіюються залежно від секторів і регіонів.
Також відомо, що засновану на методологічній базі НДТМ систему управління промисловим забрудненням впроваджують в Ізраїлі, В’єтнамі та Казахстані. В цьому їм активно сприяє Європейське бюро з досліджень промислової трансформації та викидів.
Тож попри певні відмінності в деталях, НДТМ є основою регулювання промзабруднення в багатьох країнах світу. Саме європейські НДТМ будуть впроваджені в Україні, адже це одна з умов вступу нашої країни до ЄС. Перший крок на цьому шляху вже зроблено – 16 липня 2024 року Верховна Рада прийняла Закон «Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення», що імплементує окремі глави Директиви 2010/75/ЄС. Менш ніж за рік положення Закону набудуть чинності, і тоді європейські нормативи на базі НДТМ почнуть поступово впроваджуватися в Україні.
Джерело: Міндовкілля
Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»