Регулювання сфери користування надрами здійснюється за допомогою розгалуженої системи нормативних актів, часто не узгоджених один з одним.
Частина положень застаріла та потребує скасування.
Отже, необхідна докорінна реформа системи надрокористування в Україні. Що саме важливо змінити? Розбираємо в матеріалі.
Проєкт нового Кодексу України про надра
У зв’язку з необхідністю реформування законодавства у галузі надрокористування на публічне обговорення винесено проєкт нового Кодексу України про надра.
Проєктом Кодексу України про надра пропонується скасувати низку нормативних актів:
Важливо!
У тримісячний строк після ухвалення нового Кодексу Кабінет Міністрів України, міністерства та інші центральні органи виконавчої влади будуть зобов’язані зробити відповідними йому свої нормативно-правові документи.
Ухвалення нового Кодексу про надра зумовить необхідність змінити все законодавство, яке стосується надрокористування. Глобальність цього кроку не дає змоги точно спрогнозувати строк його реалізації. Натомість проведення «малої реформи» – так фахівці влучно називають законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення законодавства у сфері користування надрами» від 05.10.2020 № 4187 (далі – Законопроєкт № 4187) – видається доволі досяжним. Окреслимо найближчі перспективні зміни законодавства у сфері надрокористування.
Загальний огляд змін, передбачених у Законопроєкті № 4187
1 червня 2021 року Верховна Рада України у повторному першому читанні ухвалила Законопроєкт № 4187. Наразі парламентському Комітету з питань екологічної політики та природокористування дано доручення доопрацювати документ з урахуванням поправок та пропозицій і внести на розгляд Ради у другому читанні. В усних коментарях посадові особи Міндовкілля та Держгеонадр пояснили, що до Законопроєкту № 4187 надійшло понад 500 правок, які слід розглянути, перш ніж винести документ на остаточне ухвалення Парламентом.
Зміни, які стосуються участі громадян
Загальні зміни, заплановані в Законопроєкті № 4187, опосередковано вплинуть на роботу надрокористувачів. Проте вони є позитивними для суспільства.
Зміни щодо процедури надання надр у користування
1. Запропоновано зміни щодо компетенції обласних (Київської та Севастопольської міських) рад, а саме – скасування норми про надання ними надр у користування для розробки корисних копалин місцевого значення.
Ця норма на практиці не діяла – спеціальні дозволи на користування надрами надавала Держгеонадра (незалежно від значення корисної копалини, що видобувається).
2. Пропонується вилучити з компетенції місцевих рад погодження надання надр у користування з метою геологічного вивчення та розробки родовищ корисних копалин місцевого значення.
Це зручно для надрокористувача, оскільки зменшується навантаження на бізнес і не потрібно отримувати ще одне погодження. Хоча безпосередньо надрокористувач і не звертається до місцевих рад для отримання погодження (це робить Держгеонадра), однак підприємство-надрокористувач залучається до роботи з місцевими радами.
Після реформування адміністративно-територіального устрою та зміни меж районів таке погодження необхідно отримувати як у раді територіальної громади, так і в районній раді (принаймні останній досвід отримання спеціальних дозволів на користування надрами свідчить про такі випадки). Звісно, громада повинна погоджувати видобування корисних копалин, що містяться на її території. Водночас думка спільноти уже врахована під час громадського обговорення згідно з процедурою оцінки впливу на довкілля.
3. Передбачається спрощення погодження під час отримання спеціального дозволу.
Запропоновано скасувати норму про надання погоджень обласними державними адміністраціями, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення (Держпраці та Держпродспоживслужбою відповідно), під час отримання спеціального дозволу на користування надрами для видобування підземних вод і розробки родовищ торфу.
Новий вид користування надрам
У Законопроєкті № 4187 пропонується запровадити новий вид користування надрами – геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку, з подальшим видобуванням корисних копалин (промисловою розробкою). Тобто передбачено поєднати геологічне вивчення з подальшою промисловою розробкою родовищ.
Строки користування надрами
Пропонується надавати надра у користування на строк, визначений самим заявником, зокрема:
Коментар експерта:
Таким чином, надрокористувач, подаючи документи у Держгеонадра, буде сам заявляти та пропонувати строк, на який йому надаватимуть у користування надра. Це є позитивним нововведенням з погляду дерегуляції сфери надрокористування.
Особливості користування нафтогазоносними родовищами
Строки користування нафтогазоносними надрами пропонується визначити в Законі України «Про нафту і газ» від 12.07.2001 № 2665-III. Пропоновані строки дії спецдозволів:
Коментар експерта:
При цьому не зрозуміло, яким чином буде визначатися точний строк дії спецдозволу, оскільки в проєкті змін до Закону про нафту та газ немає формулювання «визначається заявником», на відміну від проєкту змін до Кодексу про надра.
Строки, на які надається спецдозвіл, чітко визначені в Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615 (далі – Порядок № 615)
Строки, на які надається спецдозвіл:
Дозволи на створення геологічних територій та об’єктів, що мають важливе наукове, культурне, санітарно-оздоровче значення (наукові полігони, геологічні заповідники, заказники, пам’ятки природи, лікувальні та оздоровчі заклади тощо), у питанні їх геологічного вивчення і збереження надаються без обмеження строку дії.
Автор: Сергій Карагодін, провідний інженер з охорони навколишнього середовища
Стаття є частиною журналу «ECOBUSINESS. Екологія підприємства» №6, 2022
Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»