Головне у публікації:
Директива 2003/87/ЄС про встановлення схеми торгівлі викидами парникових газів (далі — Директива 2003/87/ЄС) містить вимоги щодо дозволу на викиди парникових газів, вимоги до національного плану та процесу розподілу квот, а також вимоги до моніторингу, звітування та верифікації у сфері скорочення викидів ПГ.
Україна має право (але не зобов’язана) запровадити аукціонний порядок розподілу квот на викиди ПГ. Відповідно до ст. 10 Директиви 2003/87/ЄС країни-члени розподіляють не менше 90 % усіх квот безкоштовно.
Директива 2003/87/ЄС закріплює створення схеми торгівлі викидами ЄС (СТВ ЄС) та встановлює правила її функціонування. Дозволи на викиди парникових газів: у ЄС з 1 січня 2005 року усі об’єкти, що виконують будь-які види діяльності, зазначені у Додатку І до Директиви 2003/87/ЄС (діяльність в енергетичному секторі, виробництво та обробка заліза та сталі, видобувна промисловість, виробництво деревини, паперу і картону) та здійснюють викиди парникових газів, пов’язані з виробничою діяльністю, повинні мати дозволи, видані компетентними органами.
На 2013–2020 роки в ЄС установлено річне обмеження викидів на рівні 1,950 млрд т СО2 (42 % викидів країн ЄС), і ця величина щорічно зменшується на 1,74 %, а до 2021 року планується щорічне її зниження на рівні 2,2 %. Головний принцип роботи європейської СТВ — «обмежуй і торгуй» (cap&trade).
Кількість квот, які щорічно видають у Співтоваристві, повинна лінійно 2008 року. Держави-члени ЄС повинні провести аукціон для усіх квот на викиди, які не видають безплатно. Розподіл квот у рамках аукціону здійснюють відповідно до наступних процедур:
50 % доходів від аукціонів квот мають використовувати для таких цілей:
Водночас розподіл дозволів у країнах-членах ЄС відбувається за таким принципом: 5 % дозволів залишається у вигляді резерву для нових учасників, решту розподіляють безплатно та на аукціонах. Кількість безплатних дозволів зменшується з кожною фазою. зменшуватися починаючи з 2013 року. Абсолютну кількість квот розраховують на основі національних планів, прийнятих Комісією та запроваджених
Джерело: журнал «Екологія підприємства»
Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»