Днями професійну спільноту знову стривожило питання: депутати мають проголосувати за проект Закону № 4835-д про стимулювання використання побутових відходів як альтернативного джерела енергії (доопрацьований проект з поданням Комітету вручено 05.09.2017). Зазначений законопроект внесено в порядок денний роботи Верховної Ради.
Тема дуже дискусійна. На адресу редакції «ECOBUSINESS. Екологія підприємства» активно надходять зауваження та обґрунтування позицій. Зокрема, слід зазначити, проти цього проекту не перший рік виступає відповідальний бізнес, який входить до таких бізнес-асоціацій як АСС, EBA, СУП і т.д.
Не одноразово з цього приводу виказували своє негативне ставлення екологічні та громадські асоціації, РПР внесли цей проект до «чорного списку». Окрім серйозних екологічних ризиків, цей проект закону містить також і серйозні корупційні ризики (про що є висновок антикорупційного комітету ВРУ).
Концептуальні недоліки
положень Проекту Закону України «Про внесення змін до деяких Законів України щодо стимулювання використання побутових відходів як альтернативного джерела енергії» № 4835-д (далі — Проект закону)
Проект закону суперечить міжнародним зобов'язанням України, зокрема:
Введення безпечного і ефективного сміттєспалювання, впровадження європейської ієрархії поводження з відходами можливе тільки за умови імплементації зазначених Директив:
1. Проектом закону запускається механізм нового податку на виробництво й імпорт упаковки і товарів в упаковці, що базується на ставках податку, на які не надано обґрунтування. Довільне застосування ставок податку призведе до дискримінації одних видів упаковки стосовно інших, створення нерівних конкурентних умов і бар'єрів у веденні бізнесу, що є недопустимим в умовах ринкової економіки. Одночасно збільшується фіскальний тиск на бізнес в частині необхідності підтвердження обґрунтованості нарахування щоквартальних платежів і ймовірності збільшення перевірок з боку контролюючих органів. Проект також обмежує права й інтереси виробників упаковки, оскільки за їх кошти, сплачені у вигляді податку, передбачається утилізація всіх побутових відходів, що суперечить основному європейському принципу - «забруднювач платить». Пропонується за допомогою держави організувати перехресне фінансування одного бізнесу за рахунок іншого.
2. Проектом закону побутові відходи пропонується віднести до альтернативних джерел енергії, а також встановити «зелений тариф» на електроенергію, вироблену від спалювання таких відходів.
Законодавство ЄС, зокрема Директиви ЄС 2008/98/ЄС та 2009/28/ЄС, не передбачає стимулювання виробництва електроенергії з побутових відходів та не відносить побутові відходи до альтернативних джерел енергії. «Європейська Комісія, як і раніше, схильна до того, щоб фінансова підтримка (як ЄС в цілому, так і окремих держав) спрямовувалась на ті операції, що знаходяться у відповідності з ієрархією пріоритетів поводження з відходами, тобто пріоритет надається запобіганню утворення відходів, їх повторному використанню, роздільному збору та переробці (recycling). (Повідомлення Європейської Комісії COM (2017) 34, від 26.01.2017, стор.10).
3. Проект закону містить значні корупційні ризики, оскільки зобов'язує суб'єктів господарювання укладати договори на вивезення, утилізацію або поховання побутових відходів з виконавцем послуг поводження з побутовими відходами, який буде визначатися безальтернативно і на безконкурсній основі органом місцевого самоврядування на відповідній території. При цьому, такий виконавець, який стане монополістом на цій території, матиме можливість встановлювати невиправдано високі ціни на послуги з утилізації побутових відходів.
Джерело: журнал «ECOBUSINESS. Екологія підприємства»
Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»