Зменшення обсягів викидів шкідливих речовин в атмосферу є не тільки важливим євроінтеграційним зобов'язанням України. Перш за все, мова йде про здоров'я та життя громадян. Зрозуміло, що українські підприємства не зменшать шкідливі викиди за одну мить. З цієї метою було розроблено Національний план зі зменшення викидів в атмосферу від великих спалювальних установок на період до 31 грудня 2033, в якому закладено перехідний період для підприємств.
Водночас з реалізацією заходів щодо зменшення викидів в атмосферу, актуальним залишається питання відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
В минулому році ми стали свідками резонансної ситуації, пов’язаної із скасуванням Наказу Мінприроди № 639, яким затверджено Методику розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Скасування вказаної методики унеможливило нарахування збитків і фактично створило «амністію» для підприємств-забруднювачів.
Верховний Суд, 21 жовтня розставив крапки і виніс довгоочікуване рішення, яким скасував рішення попередніх судів та відмовив у задоволенні позову.
При цьому під час судового розгляду з 11 червня 2019 року Міністерством юстиції України наказ Мінприроди № 639 виключено з Державного реєстру нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади.
Тобто, і сьогодні, не дивлячись на рішення Верховного Суду, нормативний акт, який би встановлював порядок визначення розміру збитків — відсутній.
З метою вирішення даної ситуації та встановлення єдиного підходу до визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (організованими та неорганізованими), Державною екологічною інспекцією України розроблено проєкт наказу Мінекоенерго України «Про затвердження Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіянні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря».
Professional Association of Ecologists of Ukraine (Професійна асоціація екологів України — ПАЕУ) розділяє та підтримує необхідність врегулювання питання відшкодування збитків, які заподіянні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, підтримує вказаний наказ, як першочерговий, тактичний крок спрямований на охорону атмосферного повітря, але також звертає увагу, що стратегічний напрямок — це все ж таки внесення змін в ст. 34 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».
Узгодження діючого законодавства, усунення колізії та остаточне вирішення питання відповідальності за наднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря потребує заміни лише одного слова «закон» на слово «законодавство» в ст. 34 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».
Пресслужба ПАЕУ
Вам може бути цікаво:
Сучасні технології газоочистки і газоочисного устаткування
Запрошуємо на унікальний міжгалузевий захід з питань газоочистки на підприємствах!
Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»