Документи, у яких обґрунтовують обсяги викидів, є невіддільною частиною заяви на отримання дозволу на викиди.
У разі зміни якісних і кількісних показників викидів забруднювальних речовин в атмосферне повітря документи підлягають коригуванню.
Оформлювати документи необхідно відповідно до Інструкції про загальні вимоги до оформлення документів, у яких обґрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для підприємств, установ, організацій та громадян-підприємців, затвердженої наказом Мінприроди від 09.03.2006 № 108 (далі — Інструкція № 108).
Розроблення документів, у яких обґрунтовують обсяги викидів, здійснюють установи, організації та заклади, яким надано право на їх розроблення, які занесені до відповідного переліку Мінекоенерго України, мають вимірювальні лабораторії, уповноважені (атестовані) на проведення відповідних вимірювань (забруднювальних речовин, викиди яких в атмосферне повітря підлягають регулюванню та для яких затверджено методики вимірювання), що засвідчують свідоцтвом про уповноваження (атестацію).
Документи, що обґрунтовують обсяги викидів для підприємств, установ, організацій та громадян — суб’єктів підприємницької діяльності, розробляють щоразу в разі наміру отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин.
І ЕТАП. Вивчення документації
Серед документації, яку варто дослідити, відокремлюють:
ІІ ЕТАП. Проведення оцінки впливу викидів на довкілля
Під час цього етапу проводять розрахунок розвіювання викидів у приземному шарі атмосфери згідно з ОНД-86 «Методика расчета концентраций в атмосферном воздухе вредных веществ, содержащихся в выбросах предприятий» і визначають зону впливу викидів і групу об’єктів.
ІІІ ЕТАП. Аналіз відповідності фактичних викидів установленим нормативам
На цьому етапі провадять аналіз відповідності фактичних викидів забруднювальних речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами встановленим нормативам на викиди, зокрема технологічним нормативам, відповідно до законодавства України.
ІV ЕТАП. Розроблення пропозицій
Розроблення пропозицій щодо дозволених обсягів викидів забруднювальних речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами та пропозицій щодо дозволених обсягів викидів з урахуванням (у разі потреби) поетапного зниження викидів із зазначенням тривалості кожного етапу та відповідних обсягів викидів, а також пропозиції щодо умов, які встановлюють у дозволі на викиди.
V ЕТАП. Розроблення планів заходів щодо управління викидами
Серед заходів щодо управління викидами виокремлюють наступні:
Здійснення контролю за дотриманням установлених нормативів гранично допустимих викидів забруднювальних речовин та умов дозволу на викиди.
VІ ЕТАП. Оформлення документів
Опис, таблиці, плани, розрахунки оформлюють у проєкті документа відповідно до Інструкції № 108.
Цей матеріал публікується не в повному обсязі і є частиною журналу «ECOBUSINESS. Екологія підприємства» №6, 2022
Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»