Нове кліматичне законодавство та «м’які» інструменти, які розробляє Європейська Комісія задля досягнення цілей кліматичної нейтральності до 2050р. матимуть безпосередній вплив на Україну, українську промисловість та економіку.
Мета нового складу Уряду ЄС — до 2050 року зробити європейський континент кліматично нейтральним.
«Кліматично нейтральний» означає, що ті викиди СО2, які повинні вийти на «умовний нуль» — навіть якщо і використовується викопне паливо, то викиди мають поглинатись. Звучить красиво та перспективно, але це передбачає великі витрати, пов’язані з упровадженням нових технологій, які без державних програм підтримки поки не можуть конкурувати з колишніми. Наприклад, це стосується різних «зелених доплат» для розвитку відновлюваних джерел енергії, або ж фінансування програм енергоефективності, підтримки електромобільності. Хоча, якщо подивитися, скільки коштів держпідтримки спрямовується на функціонування вугільної галузі чи інші енергетичні субсидії, та додати низькі екологічні штрафи та платежі, то якщо порівняти із зеленими тарифами, то приблизно це будуть рівнозначні витрати.
До зменшення цих вуглецевих викидів мають залучитись всі країни світу відповідно до Кіотського протоколу, Паризької кліматичної угоди, Цілей сталого розвитку ООН 2030 і багатьох інших важливих міжнародних документів. Відмова від викопного палива є дуже амбітною, і європейці будуть намагатись спрямувати такі зусилля й на сусідні країни.
Проте Green Deal — це не тільки про енергетику, а й про інші сфери. Наприклад, у сільському господарстві це органічне землекористування, постачання продуктів «з лану до столу», тобто — оминаючи великі ланцюжки, що зменшить і транспортні викиди, і продукція буде більш свіжою. Це і модернізація промисловості, і стимулювання повторної переробки відходів, і популяризація здорового способу життя.
Серед ключових для промисловості України ініціатив в рамках пакету кліматичного законодавства ЄС є:
Окреслені ініціативи взаємопов’язані. Щодо СВА, Європейська Комісія вже восени вийде із законодавчою пропозицією стосовно того, яким саме може бути цій механізм. З початку року тривають активні дискусії із залученням країн-членів ЄС, представників європейської промисловості, аналітичних центрів, міжнародних партнерів ЄС.
Наразі ЄК розглядаються три основних варіанти запровадження механізму СВА:
До секторів, на які може розповсюджуватися механізм СВА, на початку входили сталь, добрива, цемент, але наразі обговорення зосереджуються навколо цементу та електричної енергії.
Ціна на тону СО2 в рамках системи торгівлі викидами ЄС наразі коливається на рівні біля 20 євро. В Україні, система торгівлі викидами у тестовому режимі може запрацювати із 2025р. Але ЄС може запровадити механізм СВА вже у 2021-2022р.
Отже, можливість запровадження механізму СВА матиме прямий вплив на Україну та стислі часові рамки вимагатимуть швидких дій від української сторони, зокрема:
Прес-служба ПАЕУ
Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»