Новини

Повернутися до переліку новин

ООН оприлюднила звіт щодо глобальних кліматичних змін

9 серпня Організація Об’єднаних Націй оприлюднила висновки доповіді Міжурядової групи експертів з питань змін клімату (IPCC). Відповідно до них, згубний вплив людства на клімат є доведеним фактом, а спричинені ним зміни у природних комплексах неможливо буде подолати протягом століть, передає Суспільне.

Доповідь складається зі 42 сторінок і є першим у серії звітів, які будуть оприлюднені у найближчі місяці, а також першим великим науковим оглядом кліматичних змін із 2013 року. У ньому прямо стверджується, що людська діяльність призвела до нагрівання атмосфери, океанів та суходолу.

Висновки IPCC також будуть використані під час більшого саміту COP26, що відбудеться у листопаді у Великій Британії. Під час нього у місті Глазго лідери 196 країн світу спробують узгодити свої дії у боротьбі з кліматичними змінами.

Звіт містить низку ключових тез, які стосуються порівняння динаміки кліматичних змін із даними за минулі роки, а також прогноз таких змін на майбутнє. Зокрема, у ньому заявляється наступне:

  • глобальна приземна температура за десятиліття 2011-2020 років була на 1,09 °C вища, ніж у період із 1850-1900 років;
  • останні п'ять років були найспекотнішими за всю історію спостережень із 1850 року;
  • останні темпи підвищення рівня моря майже потроїлися в порівнянні із 1901-1971 роками;
  • людський вплив «з високою ймовірністю» (90%) є основною рушійною силою глобального танення льодовиків з 1990-х роках і танення арктичного морського льоду;
  • екстремально високі температури та теплові хвилі стали частішими й інтенсивнішими з 1950-х років, в той час, як кількість холодних погодних явищ знизилась;
  • до 2040 року температура на 1,5 °C перевищить рівень 1850-1900 років;
  • арктична крига повністю розтане принаймні один раз до 2050 року;
  • у багатьох регіонах очікується збільшення кількості пожеж.

Автори дослідження стверджують, що вплив глобального потепління на деякі природні комплекси є незворотнім у масштабах століть та тисячоліть. За їхніми даними, океани нагріватимуться й надалі, а гірські та полярні льодовики продовжать танути. Дослідники також наголошують, що із 1970 року глобальні температури поверхні планети зростали швидше, ніж в будь-який інший 50-річний період за останні 2000 років.

У звіті зазначається, що поточний рівень викидів парникових газів може призвести до порушення ключової температурної межі вже протягом наступних десяти років. Автори припускають, що спричинені цим кліматичні зміни призведуть до підвищення рівня моря до 2 метрів до кінця століття, а до 2150 року він може зрости на 5 метрів.

Чи можливо запобігти катастрофі

Дослідники нагадали, що у 2015 році майже всі країни світу підписали Паризьку кліматичну угоду, яка серед іншого ставить за мету стримати глобальне підвищення температури на рівні, меншому, ніж 1,5 °C. У звіті зазначається, що протягом століття досягти цієї мети буде можливо лише за умови суттєвого скорочення викидів вуглецю. Якщо цього не зробити, півтораградусне зростання температури відбудеться ще до 2040 року.

Співавторка доповіді Фрідеріке Отто з Оксфордського університету зазначила, що на світ чекають ще інтенсивніші та частіші хвилі тепла.

Попри похмурі прогнози вчені все ще сподіваються, що якщо людство зможе скоротити глобальні викиди удвічі до 2030 року і досягти нульового рівня викидів до середини цього століття, це дозволить зупинити й, можливо, повернути назад глобальне зростання температури.

«Раніше вважалося, що підвищення температури відбуватиметься навіть після досягнення нульового рівня викидів. Але тепер ми сподіваємось, що природа буде до нас прихильна, і якщо ми зможемо досягти нульового рівня, подальшого підвищення температури не відбудеться», – зауважив професор Пірс Форстер з Університету Лідса у Великій Британії.

Досягнення нульового рівня викидів передбачає максимально можливе скорочення викидів парникових газів із використанням чистих технологій, усунення решти викидів за допомогою уловлювання та зберігання вуглецю або його абсорбції шляхом масової посадки дерев.

«Сьогоднішня доповідь – це червоний код для людства. Якщо ми об'єднаємо сили зараз, ми зможемо запобігти кліматичній катастрофі. Але, як ясно показує сьогоднішній звіт, немає часу для зволікання і немає місця для виправдань. Я розраховую на керівників уряду і всіх зацікавлених сторін в забезпеченні успіху COP26», – наголосив Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш.

Джерело: ecotown.com.ua

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини з екології на нашій сторінці в Facebook

 

Розсилка новин

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсиланням спаму.
X
Завантаженя матеріалів цього розділу доступне тільки для зареєстрованих користувачів порталу.
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?
X
Читати матеріали цього розділу в повному обсязі можуть лише зареєстровані користувачі порталу
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»

ecolog-ua.com

Дякую,
не показуйте мені це!