Українські вугільні електростанції обладнані різними видами котлів, і через їх відмінності в результаті отримуємо різні продукти згоряння вугілля:
У 2019 році в Нідерландах працювали чотири вугільні електростанції. В результаті роботи цих ТЕС утворюється донна зола, оскільки усі енергоблоки обладнані котлами з сухим шлаковидалення, а також генеруються інші продукти, такі як суха зола виносу та гіпс після сіркоочистки.
З моменту повторного впровадження вугілля для виробництва електроенергії на початку вісімдесятих років уся донна зола використовується у кількох сферах. Основні сфери застосування донної золи в Нідерландах — використання як легких наповнювачів в цивільному будівництві та для виробництва бетонних блоків. Хоча раніше й інші сфери застосування практикувались та досліджувались.
Донна зола: відходи чи продукт?
Згідно з голландським законодавством донна зола визнається побічним продуктом, а не відходом, оскільки вона відповідає критеріям побічного продукту, що зазначені у Рамковій директиві про відходи.
Критерії побічного продукту:
Донна зола широко застосовується для будівництва доріг, зокрема для заміщення піску у нижніх шарах конструкції, а також для спортивних полів та майданчиків (наприклад, продукт під торговою назвою Granulight).
Значна частина голландського ґрунту — це торфи, які мають невисоку якість для будівництва доріг. Мала об’ємна вага надає донній золі перевагу у порівнянні з іншими матеріалами та робить її конкурентоспроможною у Нідерландах.
Донна зола завжди відповідає вимогам Голландської постанови про якість ґрунтів
У разі застосування усі будівельні матеріали, як первинні, так і вторинні, повинні відповідати екологічним вимогам до будівельних матеріалів, які описані в Голландській постанові про якість ґрунтів. Вимоги стосуються насамперед вилуговування неорганічних та вмісту органічних сполук. У Нідерландах донна зола регулярно перевіряється на вилуговування елементів. Досвід Vliegasunie свідчить, що донна зола завжди відповідає вимогам Голландської постанови про якість ґрунтів.
Донну золу використовують як наповнювач для виробництва будівельних блоків. Таким чином заміщується первинна сировина, а заодно зменшується і вага блоків, що спрощує роботу з ними на будівельному майданчику.
Хоча таке застосування є безпечним з точки зору навколишнього середовища та здоров’я, проте Голландська будівельна індустрія не використовує бетонні блоки для будівництва житла (історично використовуються піщано-вапняні блоки або робляться масивні бетонні стіни, залиті на місці). Тому, зважаючи, що кілька голландських електростанцій розташовані біля узбережжя, Нідерланди експортують донну золу для виробництва будівельних блоків до Великобританії.
Автори:
Ольга Пашуля, менеджер з екології дирекції сталого розвитку DTEK.
Анжело Сарабер, доктор технічних наук, президент Європейської асоціації продуктів спалювання вугілля, старший менеджер з продуктів компанії Vliegasunie (управління побічними продуктами декількох вугільних електростанцій у Нідерландах)
Увага! Стаття публікується частково! Повна версія матеріалу – у №6, 2020 журналу «ECOBUSINESS. Екологія підприємства»
Зі статті ви дізнаєтеся про сучасне застосування донної золи у Нідерландах та інших європейських країнах, із поясненням деяких технічних, екологічних та медичних аспектів. Також розглянемо застосування шлаку, що утворюється в котлах ТЕС з рідким шлаковидаленням.
Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»