Тваринницька ферма, де б вона не знаходилась і на чому б не спеціалізувалась, вироблятиме два продукти: основний (молоко, м’ясо, яйця) і побічний — гній. Гній — чудове органічне добриво, однак є низка «але», які завдають чимало клопоту через незручність зберігання і використання, агресивний вплив на довкілля і, чи не найголовніше — невдоволення громади. Як очевидні мінуси перетворити на плюси й отримати прибуток — діляться досвідом сільгоспвиробники.
Володимир Малиновський:
У 2014 році до дій нас спонукала невтішна статистика та потенціал нашого ринку вторинної сировини органічного походження. За даними статистики на 2018 рік загальний обсяг органічних відходів тваринного та пташиного (далі — тваринного) походження становив приблизно 70,3 млн тонн на рік.
З них:
Природне гноїння — 49 млн тонн
Переробка методом компостування — 0,025 млн тонн
Сергій Прокопенко:
Моїм основним видом діяльності було управління комерційними та виробничими підприємствами, а вивчати питання управління відходами я почав у 2012 році виключно через власну потребу долучення до вирішення екологічних питань. Чим більше дізнавався, тим більше росла зацікавленість ще й тому, що бачив у цьому великий економічний потенціал.
Стаття опублікована частково!
Бажаєте дізнатися більше?
Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»