Новини

Повернутися до переліку новин

Серйозно до концепції сталого розвитку відносяться ті українські компанії, які отримали іноземні інвестиції: екотрансформація Побузького феронікелевого комбінату

Одне з найважливіших направлень інтеграції України до європейського простору – це еволюція сучасного бізнесу згідно зі стандартами Євросоюзу.

А що ж означає для українських підприємств ініціатива європарламентарів «підтягнути саму середу місцевого підприємництва до європейського рівня»?

Традиційно Європа має сильну промисловість, і сьогодні на частку країн Євросоюзу припадає близько чверті світового промислового виробництва. Головною метою галузевої політики ЄС є підвищення конкурентоспроможності, а головним інструментом – утворення таких умов для бізнесу, при яких дотримуються основні ринкові свободи і умови чесної конкуренції.

Йдеться про так звану концепцію «сталого розвитку» – це гармонійний розвиток у трьох напрямках: економіці, соціальної сфері та екології. Це не інструмент пропаганди, але набір цілком зрозумілих бізнес-принципів. Вони відіграють далеко не останню роль в діалозі між бізнесом та європейськими фінансистами. Зокрема, бізнес на заході не зможе отримати кредит, якщо в розробленому бізнес-плані підприємство не враховує екологічні чинники нарівні з економічними та соціальними, не приймає їх до уваги при прийнятті рішень, або не має системи збору та обробки екологічної інформації. Йдеться і про потоковий моніторинг навколишнього середовища, і про екологічну сертифікацію, і про проведення оцінки впливу на навколишнє середовище, і про механізм фінансування екологічних заходів.

Єдина екологічна політика Євросоюзу базується на наступних принципах:

  • сталий розвиток, що передбачає рівну увагу до економічної, соціальної та екологічної складових;
  • пріоритет функцій біосфери по відношенню до прямого використання її ресурсів;
  • запобігання негативних екологічних наслідків в результаті господарської діяльності, облік віддалених екологічних наслідків;
  • відмова від проектів, пов’язаних із впливом на природні системи, якщо їх наслідки є непередбачуваними для навколишнього середовища;
  • природокористування на платній основі та відшкодування населенню і навколишньому середовищу шкоди, що завдається в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього середовища.

Серйозно до концепції сталого розвитку відносяться, в першу чергу, ті українські компанії, які отримали іноземні інвестиції. Так в 2003 році, ставши власником Побузького феронікелевого комбінату (ПФК – єдине на теренах Східної Європи підприємство, що виробляє в промисловому масштабі феронікель із бідних окислених руд, що містять нікель, – прим.ред.), Міжнародна інвестиційна група Solway, – окрім вкладень у відновлення і модернізацію підприємства, – подбала про екологічні та природоохоронні заходи.

Майже одразу неминучий обсяг шкідливих викидів знизився на третину – на підприємстві встановили систему газоочищення вартістю близько 300 тисяч доларів і почали застосовувати систему брикетування і повернення в технологічний процес пилу, зібраного електричними фільтрами.

Також, в рамках модернізації комбінату, промислові печі перевели з природного газу на пиловугільне паливо, що дозволило знизити споживання газу більш ніж в п’ять разів – з 85 до 16 мільйонів кубометрів. Українська металургія залишається енерговитратною галуззю, отже подібні енергоефективні рішення позитивно позначаться не тільки на окремому підприємстві, а й на економіці країни в цілому.

Комбінат і далі впроваджує «зелені» технології. 

Проблему стічних вод на ПФК вирішили шляхом модернізації систем оборотного водопостачання – тепер тут діє замкнутий цикл водопостачання, що виключає викиди в природні водойми. Також була впроваджена безстічна система з використанням господарсько-побутових і промислових зливових стічних вод. Ще в 2011 році на комбінаті почали реконструкцію очисних споруд.

Керівництво комбінату декларує постійне поліпшення системи екологічного управління. У 2015 році комбінат отримав міжнародні сертифікати відповідності ISO 14001:2004 та OHSAS 18000.

Крім цього, в Побужжі силами підприємства рекультивують порушені в ході переробки руди території. Шлаки, отримані в результаті виробництва, використовують для засипки старих кар’єрів з метою відновлення рельєфу під родючий грунт та поліпшення екологічного стану регіону. Відходи використовують у виробництві по максимуму. 

Наприклад, у 2017 році з шлаків феронікелевого виробництва почали виробляти щебінь для будівництва доріг. 

Бізнес, що прагне до довгого і успішного життя, так чи інакше стає прихильником стратегії «сталого розвитку». 

Втім, в Україні одною з основних перешкод для зростання іноземних інвестицій залишається проблема з захистом власників. 

Незважаючи на сприяння влади, приватні інвестори нерідко стикаються з низкою труднощів, з якими необхідно працювати на законодавчому рівні. Вирішення цих питань не тільки приверне в країну нових інвесторів, а й сприятиме розширенню вже існуючих інвестиційних програм.

Як трансформується економіка у 2021 році – на Національному марафоні «ЕКОТРАНСФОРМАЦІЯ-2021: концентрат зеленої практики», що вже вчетверте поспіль відбудеться 17 грудня у Києві.  

Всіх учасників чекає концентрований день рішень та кейсів екомодернізації! 

Учасники четвертого щорічного форуму поділяться досвідом впровадження безвідходного виробництва, рішеннями проблем очистки повітря та утилізації небезпечних відходів, розкажуть, як займаються екологічним просвітництвом і поширюють принципи раціонального природокористування та енергозбереження.

 

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини з екології на нашій сторінці в Facebook

 

Розсилка новин

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсиланням спаму.
X
Завантаженя матеріалів цього розділу доступне тільки для зареєстрованих користувачів порталу.
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?
X
Читати матеріали цього розділу в повному обсязі можуть лише зареєстровані користувачі порталу
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»

ecolog-ua.com

Дякую,
не показуйте мені це!